Tocifrede prisstigninger og salgstider i bund har været hverdag på boligmarkedet under coronakrisen. Bekymringen for overophedning har fået både Nationalbanken og regeringens vagthund, Det Systemiske Risikoråd, til at anbefale nye indgreb.
Men efter et hektisk forår viser statistikkerne for boligmarkedet de første tegn på, at aktiviteten er toppet.
Priserne i maj måned er godt nok steget over 15 pct. for både huse, lejligheder og sommerhuse siden samme måned sidste år, viser tal fra Boligsiden. Men samtidig faldt antallet af handler i april for første gang i år.
Også antallet af fremvisninger er gået tilbage, viser tal fra mæglerkæden Home. Fra april til maj er antallet faldet med 5, 9 og 21 pct. for henholdsvis huse, lejligheder og sommerhuse. Sammenligner man med samme måned 2020 er antallet af fremvisninger dog gået frem.
Ifølge privatøkonom Louise Aggerstrøm Hansen fra Danske Bank er faldet i antallet af fremvisninger et tegn på, at boligmarkedet er ved at blive normaliseret.
“Det er positivt, at vi begynder at se aktiviteten komme lidt ned. Det er gået enormt stærkt, og bekymringen for en overophedning har været stigende
Louise Aggerstrøm Hansen,privatøkonom, Danske Bank
“Fremvisningerne er helt sikkert en ledende indikator. Typisk vender de først, så vender handelstallene, og så vender priserne. Derfor skal de også snarere ses som et fingerpeg om fremtiden,” siger hun.
Et andet tegn på, at boligmarkedet er ved at køle ned, er salgsprocenten, som viser, hvor mange boliger, som bliver solgt, og hvor mange der bliver taget af markedet. Boligsidens tal viser, at salgsprocenten er faldet i maj for både huse, lejligheder og sommerhuse.
“Det er tydeligt, at aktiviteten var højest omkring marts, og at det så er stilnet en lille smule af. Det var også forventet, i takt med at man åbner op, og at folk så småt begynder at vende tilbage til de normale vaner igen. Man er ikke længere begrænset til at være i sin egen bolig,” siger Louise Aggerstrøm Hansen.
“Det er positivt, at vi begynder at se aktiviteten komme lidt ned. Det er gået enormt stærkt, og bekymringen for en overophedning har været stigende.”
Er det en normalisering eller vending, vi kommer til at se på boligmarkedet?
“Jeg regner med, at priserne vil fortsætte med at stige, men i et langsommere tempo. Det er svært at vide præcis, hvor det kommer til at lande, men jeg forventer ikke store prisfald.”
pct. er antallet af fremvisninger faldet fra april til maj
Louise Aggerstrøm Hansen tilføjer, at normaliseringen vil komme først i de dele af landet, hvor priserne er steget hurtigst – især i området omkring hovedstaden.
På Frederiksberg, hvor tempoet har været ekstremt højt, kan ejendomsmægler Gitte Grønlund fra virksomheden Dit & Mit Frederiksberg godt mærke, at markedet er ved at vende tilbage til noget, der ligner situationen før corona.
“Køberne begynder at have fokus på andre ting. Man må så småt begynde at rejse igen, og hjemmet er ikke det eneste sted, man kan være. Det, tror jeg, er en del af årsagen til, at der er færre fremvisninger,” siger Gitte Grønlund.
Hun mener, at udviklingen er sund, og råder både købere og sælgere til at have realistiske forventninger og ikke blive revet for meget med af nyheder om udviklingen på markedet.
“Et godt råd til sælgerne er at forholde sig realistisk til, hvor priserne ligger nu, og lade være med at tænke, at fordi naboens hus blev solgt til 8 mio. kr., så skal mit eget hus sælges til 10 mio. kr. måneden efter. Køberne skal til gengæld lade være med at presse prisen for meget, for der er altså stadig gang i markedet. Når man hører, at markedet ændrer sig, skal man ikke lægge andet i det, end at det er ved at blive normaliseret,” siger Gitte Grønlund.
Hos Home fortæller ejendomsmægler Lone Bøegh Henriksen, at antallet af handler er faldende.
“Antallet af handler i maj måned er kun halvt så stort som antallet af handler i januar på de markedsområder, vi arbejder i. Så der er ingen tvivl om, at der er en signifikant forskel i, hvordan markedet opfører sig. Markedet i januar og de første måneder har været på et unormalt højt niveau. Det, vi ser nu, er i virkeligheden på et normalt højt niveau,” siger hun.
“Vi er gearet til at have travlt, men vi er ikke gearet til hele tiden at have dobbelt så travlt som normalt. Hvis det bliver ved, bliver man mere slidt, end godt er
Lone Bøegh Henriksen, Home
Hun har også indtryk af, at ændringen skyldes genåbningen, som har givet danskerne andre ting at bruge opsparingen på end at skifte bolig.
“Vi er ved at komme tilbage til noget, der ligner et normalt marked. Det er også godt for vores forretning og vores medarbejdere. Vi er gearet til at have travlt, men vi er ikke gearet til hele tiden at have dobbelt så travlt som normalt. Hvis det bliver ved, bliver man mere slidt, end godt er. Vi kan heller ikke bare fordoble medarbejderstaben, for der bliver ikke lige pludselig uddannet dobbelt så mange ejendomsmæglere,” siger Lone Bøegh Henriksen.
Hos Nykredit ser boligøkonom og chefanalytiker Mira Lie Nielsen også tegn på, at boligmarkedet er ved at udvikle sig hen imod mere normale tilstande. Men hun mener, at det er for tidligt at sige noget med sikkerhed.
“Det er for tidligt at sige, hvor vi er på vej hen. Der er mange, der kigger efter de her tegn, fordi vi ikke ønsker at komme ind i en udvikling, hvor det går for stærkt, og priserne løber fra den reelle økonomiske udvikling,” siger hun.
“Der er tegn på, at vi er i en skiftetid på boligmarkedet. I et halvt års tid har vi kun sagt op, op, op og hurtigere, hurtigere, hurtigere. Nu ser vi de første tegn på, at foden er lettet fra speederen.”
