ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Investeringsstrateger er enige: Køb aktier i Asien nu – synkront globalt opsving er på vej

Væksten og afkastet skal hentes i vækstlandene,

som flere banker og kapitalforvaltere drejer deres investeringer mod

Lars Skovgaard Andersen kalder det sit stærkeste kald lige nu: Investér i Asien nu. Foto: Andreas Vinther
Lars Skovgaard Andersen kalder det sit stærkeste kald lige nu: Investér i Asien nu. Foto: Andreas Vinther

Med udsigt til et synkront globalt opsving, som Vellivs chefstrateg, Henrik Henriksen, forventer vil ske i dønningerne af covid-19, har Velliv, Nykredit, Blackrock og Danske Bank fået et særligt blik for vækstlandene.

Lars Skovgaard Andersen, investeringsstrateg i Danske Bank, kalder det sit stærkeste kald lige nu. Det er ifølge ham tid til at købe op i de buldrende vækstøkonomier emerging markets. Og både aktier og obligationer er på den indkøbsliste, han deler med sine kunder.

Investor
Han har hentet overnormale afkast på 46 pct. om året i det indiske marked – tid til at høste frugterne af Modis reformer?
07Harsha-Raghavan-NITL1005291.jpg

“Vi ser mange faktorer, der understøtter både aktier og obligationer i emerging markets fremadrettet,” lyder det i et notat udsendt til kunder.

Særligt er det de kinesiske og indiske finansmarkeder, han har øjnene rettet imod. MSCI-data viser, at hvor amerikanske aktier i år har givet et afkast på 17 pct., og tallet 13,6 pct. for indiske aktier og 22,6 pct. for kinesiske.

Den amerikanske dollar er en af de faktorer, der taler for investering i emerging markets.

“En svækkelse af dollar er positivt for emerging markets, da en række af deres lån forsat er i eller bundet op på dollaren.”

Investor
Vækstpotentialet er kæmpestort, men Indien er et svært marked at entrere og gennemskue

Hans kald møder opbakning bredt både blandt danske og internationale investorer. Verdens største kapitalforvalter, Blackrock, har netop meldt ud, at emerging markets er en af de regioner, der især vil kunne udnytte en snarlig genstart af økonomierne efter covid-19.

Emerging markets er den region i verden, der er mest følsom og afhængig af global handel

Frederik Engholm, chefstrateg, Nykredit

I Nykredit har man skruet eksponeringen mod emerging markets op på overvægt, fortæller chefstrateg Frederik Engholm.

“Emerging markets er den region i verden, der er mest følsom og mest afhængig af den globale handel, og da vi og mange andre forventer, at tingene begynder stille og roligt at normalisere sig det næste års tid, er det her man skal eksponere sig,” siger Frederik Engholm, der også forventer, at den amerikanske dollar vil blive presset i den kommende tid.

Ligesom Lars Skovgaard Andersen opfordrer han til, at man bør eksponere sig “bredt” mod emerging markets og ikke plukke lande til og fra. Men han deler ikke synet på Kina.

“Kina er et af de lande, der har klaret krisen relativt godt, og Kina er tilbage på sit vækstspor fra før krisen, men al den forbrugerefterspørgsel, der har været efter f.eks. sportstøj og andre forbrugsgoder produceret i Kina, kan presses, når vi igen må bruge penge på rejser og service.”

Stram Kina-kurs

I Velliv bakkes synet på Kina op af chefstrateg Henrik Henriksen.

“Emerging markets uden Kina ser konstruktivt ud,” siger Henrik Henriksen og forklarer, at Kina, ud over at være længere fremme i konjunkturforløbet, også kan blive presset af Joe Bidens forlængelse af Trumps stramme Kina-kurs.

“Emerging markets havde vel sidst deres tid i rampelyset i 2017, hvor vi havde et globalt synkront opsving. Og selvom 2021 bliver anderledes, er der med coronavaccinen også udsigt til et globalt synkront opsving, hvor alle store regioner bevæger sig fremad. Derfor er jeg konstruktiv på emerging markets,” siger Henrik Henriksen, der vurderer, at Asien, som udgør en stor del af emerging markets, er kommet bedst igennem krisen, og at smittetallene og vækstdataene er klart i bedring.

Som i Danske Bank og Nykredit vejer valutaen også en hel del i Vellivs investeringsligning:

“Emerging markets bliver understøttet af en svagere dollar, ligesom deres valutaer er solidt undervurderede ift. dollaren. Når dollaren bliver svagere, og de lokale valutaer bliver stærkere, som vi p.t. ser, vil emerging markets aktiemarkeder typisk få medvind.”


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis

Forsiden lige nu