ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Analyse: Rædselsmåned for aktier har kostet dyrt – og uroen er slet ikke slut endnu

Aktiemarkedet i ny rekord. Den overskift kunne skrives for præcis en måned siden. Her blot 20 handelsdage senere er der en verden til forskel på, hvor aktiemarkedet og økonomien er nu. Tag et kig på kursgrafen fra de tyske eliteaktiers indeks, DAX, så står det klar, at aktiemarkedet er kørt ind i en mur med 200 km/t. Næsten 40 pct. af børsværdien på selskaberne i Tyskland er væk. Og det er sket i et nærmest helt lodret fald.

“Jeg troede simpelthen ikke, at det her kunne ske. Gjorde du?," lød det fra en aktieporteføljeforvalter, jeg havde i røret den anden dag, da DAX-indekset var nede med 10 pct.

Under normale forhold et fuldstændig uhørt scenarie, og derfor har den slags vantro udbrud stået i kø de seneste uger, når vi har talt med kilder i investeringsmiljøet om eskaleringen af coronakrisen.

"Aktiemarkedet i ny rekord. Den overskift kunne skrives for præcis en måned siden."

Og for private investorer, der netop er kommet til på markedet, fordi de har vendt de negative indlånsrenter på bankkonti ryggen, og i stedet gået efter afkast på finansmarkederne, og det, der udspiller sig lige nu, et skrækscenarie. Og hvis de har svært ved at navigere lige nu, er det til at forstå. For det har alle. Ingen investorer uanset erfaring og baggrund har oplevet det, der sker lige nu før. Der er tæt tåge på aktiemarkedet.

Hvis man ligger inde med aktier i eksempelvis luftfart, transport eller olieindustrien, der risikerer at blive særlig hårdt ramt af det her, skal man overveje sin risiko en ekstra gang. Derimod er defensive aktier som medicinalselskaber driftsmæssigt stort set uberørte af coronakrisen, selvom deres aktiekurser også har fået store slag.

I en kommentar skriver Dansk Aktionærforenings formand Ole Søeberg, at et realistisk bud på indtjeningsudviklingen bredt set hos børsselskaberne er et indtjeningsfald på 35 pct. i 2020. I et sådant forløb falder aktier markant, indtil forløbet står nogenlunde klart, konkluderer han. Det gør det langt fra endnu. Men “såfremt vi oplever en normalisering hen over sommeren 2020, kan der komme en meget kraftig opadgående rekyl.”

Det må være håbet lige nu.

Få et dagligt nyhedsbrev om corona-krisen i dansk erhvervsliv

Chefredaktør Niels Lunde skriver hver dag om corona-krisen og vælger de vigtigste historier til at forstå krisen i dansk erhvervsliv, og hvordan vi kommer bedst ud af den. Meld dig til det daglige corona-overblik i din indbakke i boksen herunder.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis

Forsiden lige nu