ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Olieprisen er faldet 30 pct i nat - store aktiefald er nu på vej til Europa

Der er i løbet af weekenden udbrudt en regulær priskrig på oliemarkedet. Priserne på olie er i nat faldet 30 pct., og det skubber voldsomt til de i forvejen nervøse finansmarkeder.

En tønde brent-olie koster nu godt 32 dollar. Det er det laveste niveau siden begyndelsen af 2016, hvor olieprisen også var sendt ud i et meget stort fald.

Store aktiefald - og flere på vej

På de aktiemarkeder, der har haft åbent i nat dansk tid, har det udløst meget store aktiefald. Blandt andet i Australien, hvor aktierne i nat har mistet over 7 pct. Det kinesiske Hang Seng-indeks falder 3,7 pct.

Aktiefutures fra Bloomberg indikerer store fald, når de europæiske børser åbner her til morgen. De 50 største aktier står lige nu til at fald på hele 6,7 pct., mens det tyske DAX-indeks ventes at åbne med et fald på 6,3 pct.

Nattens prisfald på olien kommer, efter forhandlingerne om en ny olieforsyningsaftale mellem Opec og Rusland røg på gulvet fredag.

Det har fået Saudi Arabien til at varsle markante rabatter og øget produktion. Det kommer, samtidig med at frygten for at coronavirussens effekt på verdensøkonomien har fjernet en stor del af efterspørgslen.

Jan Bylov, der er oliestrateg i Jyske Bank siger om situationen: “Det er den perfekte storm, der har ramt oliemarkedet.”

“På den ene side har vi efterspørgselschokket som følge af coronavirussen, og på den anden side har vi et udbudschok i og med, at forhandlingerne om en ny aftale er kollapset,” siger Jan Bylov.

I en analyse, han sendte ud i weekenden, har han opstillet risikoscenarier, som peger på yderligere fald i olieprisen henover de kommende 12 måneder, hvor intervallet spænder fra 50 til 30 dollar.

Uroen kommer på et kritisk tidspunkt, hvor aktiemarkedet i forvejen er ramt af voldsom turbulens og kursfald. Siden 19. februar har de danske C25-aktier mistet 11 pct. af værdien.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis

Forsiden lige nu