Uden Nvidias computerchip – ingen kunstig intelligens.
Aktien i det amerikanske teknologiselskab Nvidia, der præsenterer regnskab onsdag aften dansk tid, er hamret op i kursværdi ikke bare i år (44 pct.), men for alvor siden 2016, hvor væksten dengang blev drevet af bitcoin.
Nvidia er i dag det tredjemest værdifulde selskab i USA målt på markedsværdi, men fik snittet lidt af, da aktien dagen før regnskabsfremlæggelsen tabte 4,35 pct.
Tager man det helt lange tilbageblik på kursudviklingen i aktien og sammenligner den med en anden kursvinder, danske Novo Nordisk, så har Nvidia siden januar 1999 leveret et årligt gennemsnitligt totalafkast på knap 38 pct., mens Novo Nordisk har givet et totalafkast på lidt under 23 pct. Begge i lokale valuta.
Derfor er det ikke ligegyldigt, hvilke tal Nvidia fremlægger, hvilken vækst selskabet sigter mod, og hvilken tone der bliver brugt om fremtiden.
“Det kan give stor volatilitet i aktiemarkedet,” siger Ole Søeberg, partner i Nordic Investment Partners og rådgiver for kapitalforvalteren Coeli, om hvordan markedet vil kunne reagere på regnskabet.
“Nogle gange skal man bare hænge i, fordi der er ved at ske ting og sager,” siger Ole Søeberg i denne uges udgave af Børsen Investor podcast om den massive forandring, samfundet står over for ift. til udvikling og brug af kunstig intelligens, hvor netop Nvidia p.t. er den dominerende spiller.
“Nvidia får helt sikkert også en pause på et tidspunkt, men man skal overveje, om virksomheden er den, man skal have på den lange bane,” siger Ole Søeberg, der ikke er direkte investeret i Nvidia, men har en eksponering via Coeli.
Kursreaktionen har været voldsomt volatil i Nvidia. Store opture er afløst af dybe fald hele vejen fra 2016 til i dag. Kursreaktionen kan derfor også blive markant, når regnskabet foreligger. Den helt afgørende faktor er væksten, og den skal i de kommende mange år drives af kunstig intelligens, hvor Nvidia p.t. sælger sin GPU-chip af navnet H100.
“Ifølge estimater koster en chip mellem 25.000 og 40.000 dollar afhængigt af, hvordan den er konfigureret. I 2023 kunne Nvidia producere 500.000 chips, og Nvidia er i gang med at skalere op, så de kan producere 2 mio. chips af H100. Der er 50 mia. dollar i omsætning,” siger Ole Søeberg og tilføjer, at når Nvidia onsdag aften forventes at lande en omsætning på ca. 20 mia. dollar i det seneste kvartal, så er det “for hele butikken”.
“Her har du en enkelt chip, der faktisk trækker det her rigtig meget, og det er ikke sådan, at AI kommer til at forsvinde igen om to år. Det bliver kæmpemæssigt dette marked, og lige nu bygger Nvidia infrastrukturen,” siger Ole Søeberg og minder om, at Nvidia de sidste tre-fire kvartaler har slået analytikernes estimater på omsætning med 1-2 mia. dollar og “en guidance, der typisk også ligger markant over, hvad der ventes fra analytikerne”.
I denne udgave af Børsen Investor podcast kigger Ole Søeberg og Johannes Møller, partner og porteføljeforvalter i MW Compounder, også nærmere på den aktiegruppe i Europa, der er steget allermest siden 2022 – våbenaktier.
De ser også nærmere på de regnskabsaktuelle aktier NKT og FLS.
Begge investorer er desuden enige i, at særligt én aktie er blevet for billig.
“Jeg er begyndt at lave noget analysearbejde på den. Den virker meget interessant, fordi den er meget, meget billig, hvis man kigger på markedsværdien i forhold til, hvor mange penge de har kontant. De skovler penge ind og har et stort overskud, og så kan jeg godt lide, at de laver et stort aktietilbagekøbsprogram,” siger Johannes Møller om den kinesiske handelsplatform- og teknologivirksomhed Alibaba.
Aktien er ikke i MW Compounders, det er derimod en anden kinesisk Tencent, så MW Compounders skal også vurdere, hvor meget kinesisk eksponering, der skal tages i porteføljen.
Vært: Gro Høyer Thielst
Producer: Peter-Emil Witt
Hør afsnittet iApple Podcast
Hør afsnittet iSpotify
Følg All Star porteføljenher.
