Han har tidligere arbejdet for Facebooks stifter Mark Zuckerberg i Californien, hvor han stod bag it-sikkerheden. I dag er han adm. direktør for sit eget bryggeri, Alefarm Brewing, som han førte til børsnotering i 2020. Og så er han vild med at investere, hvor han rykker rundt med et tocifret millionbeløb.
Kasper Tidemann melder sig nu ind i kampen om Børsens Aktiespil 2024 for at opfordre andre til at være med – og skubbe til den almindelige danskers investeringslyst. Til spillet har han udvalgt ti aktier og beskriver selv sin strategi således:
“Jeg har valgt en plan, som er mere spekulativ i forhold til, hvad jeg plejer at investere i for at se, om det kan give et eller andet på den korte bane. Jeg er slet ikke spekulativ nok sammenlignet med nogle af de tidligere års vindere, men det er bare ikke min profil,” siger han og fortsætter:
“Jeg har lagt en strategi, der dykker ned i nogle tendenser som bl.a. vægttabstemaet og AI, der i udgangspunktet er langsigtede tendenser, men på kort sigt har stor opmærksomhed. Det er også en strategi, hvor jeg har kigget på selskaber, der efter min mening er prissat for lavt i forhold til de ting, de har meldt ud til markedet, som for eksempel Carlsberg-aktien.”
Tilmeld dig Børsens Aktiespil her
I spillet deltager han sammen med en række udvalgte spillere, der dyster internt mod hinanden. Her deltager blandt andre Roccamore-stifter Frederikke Antonie Schmidt, aktieinvestor Christian Klarskov, Børsens investorredaktør Simon Kirketerp og Gustav Salinas, der både er iværksætter og kendt tv-personlighed.
Kasper Tidemann har ingen forventning om at blive spillets helt store vinder, men håber at komme ud med et flot plus.
“Jeg forventer at komme til at ligge med et relativt flot plus på omkring 10-15 pct. Men om jeg har vægtet tingene rigtigt, det ved jeg ikke. Jeg har lavet nogle af de samme bets med mine egne penge, så jeg forventer et plus,” siger han.
Og han kommer ikke til at vige fra strategien undervejs. Erfaring har nemlig lært ham, at det er bedre at holde fast:
“Jeg synes ikke altid, at jeg har haft det store held med at rebalancere på den korte bane. Derfor regner jeg ikke med, at jeg kommer til at bytte ud undervejs. Jeg har tænkt mig at holde fast og se, hvad der sker. Det er jo også en relativt kort bane i det hele taget.”
Kasper Tidemann har efterhånden investeret i mange år, og det har hærdet ham, at han både har ramt den helt store vinder – men også den store taber. Han har tidligere tabt 1 mio. kr. på en cocktailbar, der endte med at gå konkurs. Men han ligger også inde med en aktie, der er 19-doblet i værdi.
“Jeg har vundet mange penge på aktiemarkedet, men jeg har fandeme også tabt mange gennem årenes løb,” siger han og fortsætter:
“Jeg er spændt på at se, hvordan jeg kommer til at klare mig i spillet. Jeg har lavet nogle satsninger her, som er rigtig risikable.”
Du kan læse mere om Kasper Tidemanns bedste og værste investering her.
Og ellers fortæller han mere i denne udgave af podcasten “Sådan investerer jeg”.
Titel: Bryggeriejer tabte 1 mio. på cocktailbar – men én aktie er 19-doblet i værdi.
Lyt den her:
Startskuddet i Børsens aktiespil lyder 1. oktober og spillet slutter 26. november.
Her er Kasper Tidemanns ti aktier udvalgt til aktiespillet:
Novo Nordisk:
“Vi starter med en af de helt store. Jeg har længe haft et forhold til aktien og fulgt den i mange år. Jeg bilder mig ind, at jeg kender lidt til aktiens mønstre i forhold til, hvornår den trader lidt for lavt, og hvornår der er mulighed for at gå ind. Den er faktisk en aktie, jeg selv har nærmest daytradet. Og hvis jeg skal vælge noget til spillet nu her, som godt kunne stige lidt på kort sigt, så er Novo et godt bud.”
Carlsberg:
“Jeg føler, jeg skulle have denne her med. Markedet har givet dem nogle rap over nallerne, det må man virkelig sige – og det tror jeg, er en overreaktion. Carlsberg har meldt ud, at de skal i gennem en kulturrejse nu her. Og jeg tror, det betyder, at de skal til at sælge nogle mere spændende, bedre og moderne produkter. Carlsbergs pilsner er i sig selv ikke særlig interessant, men men interessen for premium-øllet er stigende på ny. Jeg tror derfor, at de har en upside, som ligger gemt her i den kommende tid, hvor markedet finder ud af, at de godt kan tjene gode penge på deres premiumprodukter.”
Genmab:
“Jeg kan godt lide at spille på nogle aktier, som har fået en lille smule modvind, især når det er et større selskab. Der er en masse snak om patentudløb, men Genmab er verdensmestre til det, de gør, så jeg synes, den har fået stryg. Og det kommer den op fra, det er jeg sikker på. Jeg har også selv aktier i Genmab privat.”
NKT:
“Det er en klippestabil virksomhed, og jeg tror, at aktien kommer til at stige endnu mere, end den er nu. Det er en aktie, der svinger meget, så spørgsmålet er, om jeg rammer den rigtigt. Men jeg tror, at der er meget mere vækst at hente. Jeg spiller jo kortsigtet i spillet her, og den er dykket en lille smule, og det tror jeg, kommer igen.”
Hoist Finance AB:
“Det er en aktie, der kommer lidt ind fra højre. Det er ikke en aktie, jeg selv har været inde i, men den minder om en amerikansk aktie, jeg tidligere har haft en rigtig god tur med, som udbyder lignende services med restrukturering af lån og øvrig finansiering. Hoist Finance AB er steget meget, så måske den falder igen, nu må vi se. Det er et nyt bekendtskab, men det de arbejder med er ikke nyt for mig i forhold til investering.”
Apple:
“Den er god og oplagt. Jeg tror, at de vil bringe AI ud til helt almindelige mennesker, og at de bliver den første virksomhed, der vil lykkes med det. Og jeg tror, det begynder at komme nu her. Lige nu er den egentligt lidt dyr, men jeg tror stadig, der er plads til mere i den aktie. Jeg har også Apple privat og har haft det i mange år.”
D/S Norden:
“Det er en, jeg personligt er sneet inde med. Jeg købte på forskellige niveauer: Da aktien var kurs 350, og så købte jeg en lille smule op, da den var kurs 420. Jeg købte også, da den var lidt lavere, men nu er den helt nede i kurs 275. Det er et smertens barn for mig. Jeg har et helt irrationelt forhold til den her aktie, for jeg synes, det er et dygtigt selskab, der driver en bundsolid forretning. Og jeg mener, markedet har været for hård ved den.”
Intel Corporation:
“Nu går vi over i noget, som jeg også er rykket på privat inden for den seneste tid. Jeg synes, de har fået nogle hug, og det kan godt være, at selskabet kæmper en smule, men det er simpelthen en overreaktion i forhold til et selskab, som har været banebrydende, og som har været direkte medvirkende til at skabe moderne computerarkitektur. Jeg forventer, at Intel kommer til at stige minimum 50 pct. inden for en måned eller to.”
Boozt AB:
“Det er muligvis for tidligt det her, det kan jeg ikke helt regne ud. Der kommer jo black friday-salg og julesalg, og markedet priser gerne noget udvikling ind i sådan en aktie som deres, før de melder, hvordan salget rent faktisk er gået. Mit sats er derfor, at Boozt-aktien vil stige i løbet af aktiespillet, fordi man begynder at tænke lidt over, at de kan gå hen og få et fantastisk godt salg pga. stigende forbrugertillid.”
Novonesis:
“Min mavefornemmelse siger, at der godt kunne komme et eller andet fra dem her på en relativt kort bane, som ikke bare handler om selve salget af vaskepulver og enzymer. Vi skal have noget mere fra Novonesis, noget produktudvikling, noget vision, og det tror jeg også, der vil komme. Men jeg har den også med af ren nysgerrighed.”
Kasper Tidemanns portefølje kan ses her, ligesom gruppen med spillets eksperter findes her: Børsens aktiepanel.
