Det har indtil videre været en god investering at placere nogle af sine penge i de selskaber, som i årets løb er blevet noteret på den danske vækstbørs, First North.
FOM Technology er steget 837 pct., Monsenso er oppe med 242 pct. og Penneo er steget 190 pct. siden sin børsintroduktion, mens også LED Ibond og Shape Robotics er kravlet i vejret. I gennemsnit har de seks selskaber givet et afkast på ca. 220 pct., og én af de personer, der har fået del i kursridtet, er direktør i Dansk Finansservice og privatinvestor, Jesper Lund.
Han har aktier i fem af de seks nye First North-aktier, efter han mandag solgte sine Mdundo-aktier.
“Jeg synes mange af forretningsmodellerne i disse nye selskaber har set fornuftige ud. Jeg har siden 1990'erne investeret i selskaber, der gik på børsen, og mange af de cases, vi ser i dag, virker mere seriøse end dengang,” siger han.
Jesper Lund understreger, at han ikke er inde i selskaberne for at høste en kortsigtet gevinst trods de massive kursstigninger.
“Jeg har investeret et mindre beløb i selskaberne, og jeg har dem liggende som frimærker i min portefølje. Så længe casen virker intakt, vil jeg gerne blive i dem,” siger han.
Hos Dansk Aktionærforening fastslår adm. direktør, Mikael Bak, at man ikke skal gå ind i selskaberne med forventningen om, at selskabernes kursridt fortsætter.
“Træerne vokser jo ikke ind i himlen. Som privat investor skal man huske på, at de usikkerheder, der ofte er forbundet med First North-selskaber, ikke forsvinder, bare fordi kursen bliver tre- eller firdoblet – snarere tværtimod,” siger han.
Tilbage hos Jesper Lund investerer han i de små First North-selskaber, fordi han håber på at komme med på en vækstrejse de næste mange år.
“Det kan udvikle sig til en fantastisk rejse i nogle af disse vækstselskaber. Da Simcorp for mange år siden gik på børsen, havde de en børsværdi på 700-800 mio. kr. Og man ved ikke, hvem der bliver en ny Simcorp,” siger han med henvisning til, at selskabets markedsværdi i dag lyder på 30 mia. kr.
Jesper Lund holder særligt øje med, om selskabet, der går på børsen, har et færdigt produkt, som kan sælges.
Derfor forventer han også at investere i Alefarm Brewing, der mandag annoncerede, at de vil børsnoteres på First North.
“Man bør undersøge, om selskabet har et færdigt produkt, der kan sælges. Alefarm Brewing vil jeg formentligt også investere i, da de melder om, at de har et produkt, der kan eksporteres og sælges, og det er rart at vide som investor,” siger han.