Foruden ro og natur lige uden for døren, kan der også være økonomiske fordele i at flytte uden for de store byer.
For Bolette og Niels Berg Kjær betød flytningen fra en lejelejlighed på Amager Strand til et sommerhusområde i Vordingborg Kommune en besparelse, de kan mærke.
“Vi har flere omkostninger til kørsel, men omvendt får vi et højere kørselsfradrag ved at flytte til en yderkommune
Bolette Berg Kjær
“Vi sparer 12.000 om måneden på husleje. Naturligvis får vi et højere forbrug på huset, og vi har flere omkostninger til kørsel, men omvendt får vi et højere kørselsfradrag ved at flytte til en yderkommune,” siger Bolette Berg Kjær.
Rundt regnet sparer parret 10.000 kr. om måneden ved at flytte fra København til Vordingborg kommune.
“Vi har også optimeret vores indkøb af dagligvarer og handler “klogere,” når vi ikke bare lige kan løbe i Rema på to minutter.”
Parret har fået dispensation til at bo i deres sommerhus de næste to års tid, og i den periode vil de “prøve området af” og se, om det er her, de skal købe hus.
Selvom det vil blive dyrere at købe et hus, er der som udgangspunkt penge at spare, hvis man sammenligner udgifterne ved at bo i en gennemsnitlig lejlighed i København med et gennemsnitligt hus i en kommune som Vordingborg.
Lise Nytoft Bergmann, boligøkonom og chefanalytiker i Nordea Kredit, har regnet på det, og de samlede boligudgifter udgør 102.000 kr., hvis familien vælger et gennemsnitligt hus i Vordingborg, og 163.200 kr., ift. hvis de vælger en gennemsnitlig lejlighed i København. Hun har regnet på et hus i Vordingborg på 140 kvm og en lejlighed i København på 80 kvm, 80 pct. realkreditlån, banklån på 15 pct. og udbetaling på 5 pct.
“Det svarer til en forskel på 61.200 kr. eller 5100 kr. om måneden. Forskellen reduceres dog til 35.100 kr., hvis man tager højde for, at en del af boligudgiften går til afdrag på lånet. Efter afdrag vil familien derfor have 2925 kr. mere til sig selv hver måned, hvis de vælger huset i Vordingborg,” siger hun.
Udbetalingen er ikke ens i eksemplerne og har familien sparet de 162.000 kr. op, som er nødvendige for at købe lejligheden i København, har de et større råderum de kommende år, hvis de i stedet køber huset i Vordingborg.
Købet er finansieret med fastforrentet realkreditlån med ti afdragsfrie år kombineret med et tiårigt banklån. Besparelsen kan forsvinde eller blive mindre, hvis boligvalget betyder, at familien har brug for en ekstra bil.
Kan man ikke få dispensation til at bo i sommerhuset i en periode og prøve området af, kan man leje, pointerer Lise Nytoft Bergmann.
