En klar overvægt af sundhedsaktier i det danske C25-indeks og en øget interesse for amerikanske tech-giganter har været en afkastrig affære for danske investorer. De to sektorer placerer sig i toppen af listen over, hvad der har klaret sig bedst i år. Det er samtidig to af de steder, hvor danske privatinvestorer har haft flest penge placeret.
“Danske investorer har haft det allerbedst i hele verden under coronakrisen, fordi vi har så stor en overvægt af medicinal- og medikoaktier, men samtidig har vi fået øjnene op for amerikanske teknologiaktier, som er blevet sendt i vejret” siger Lars Skovgaard Andersen, der er investeringsstrateg i Danske Bank.
Og det er netop mod sundhedsaktierne og teknologi, øjnene er rettet blandt privatinvestorerne.
“Danske investorer har haft det allerbedst i hele verden under coronakrisen
Lars Skovgaard Andersen, investeringsstrateg, Danske Bank.
Det viser en rundspørge blandt 1260 medlemmer og aktionærer i Dansk Aktionærforening.
Her svarer 83,5 pct., at de finder sundhedsaktier som f.eks. Novo Nordisk, GN Store Nord og Genmab særligt interessante det kommende halve år.
Men ifølge Tine Choi Danielsen, chefstrateg i PFA, er der særligt én begivenhed i efteråret, der gør, at sundhedsaktierne ikke nødvendigvis kommer til at klare sig bedst.
“Op til præsidentvalget plejer særligt sundhedsaktierne at lide. Timingsmæssigt ville jeg afvente at komme nærmere præsidentvalget, fordi det udgør en risikofaktor. Typisk vil de indhente det tabte, når præsidentvalget er overstået,” siger hun.
Knap 45 pct. af de adspurgte i undersøgelsen svarer, at de har øjnene rettet mod teknologiaktierne. Og den tendens er blevet skubbet godt på vej på grund af nedlukningen, fortæller Mikael Bak, der er adm. direktør i Dansk Aktionærforening.
“Tech-aktier har de danske privatinvestorer fået en større interesse for gennem krisen. De aktier er kommet rigtigt godt med. Det er én af de ting, som jeg synes, stikker ud i undersøgelsen,” siger han.
Privatinvestor Søren Verups portefølje er godt fyldt op med “defensive vækstaktier,” som Novo Nordisk, Novozymes, Chr. Hansen og Ørsted. Han mener, at de amerikanske tech-aktier er blevet “meget dyre”. Det betyder ikke, at det ikke kan fortsætte, men han ser dog alligevel nogle risici.
“Det kan sagtens blive endnu dyrere. Man kan være uheldig at ramme en aktie, som er nødt til at splitte sin butik op eller sælge noget fra. Hvis Facebook skal sælge enten Instagram eller Whatsapp fra, eller hvis Amazon skal sælge deres cloud-forretning fra, så kan det give problemer,” siger han.
