ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Danske aktier kommer godt fra start efter kurstæsk mandag

Arkivfoto: Jens Nørgaard Larsen/Ritzau Scanpix
Arkivfoto: Jens Nørgaard Larsen/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 09.36- Det danske eliteindeks C25 stiger med over 4 pct. i tirsdagens begyndende handel. Kort efter åbningen steg samtlige aktier i indekset og flere af dem endda over 5 pct.

Godt en halv time inde i tirsdagens aktiehandel, er stigningen dog dampet en anelse af og lyder nu på 2 pct., og der er enkelte aktier i indekset, der falder.

Det sker efter en mandag, hvor C25-indekset lukkede med et fald på 4 pct., og dermed fulgte den negative tendens i resten af Europa, der bl.a. kom efter Demokraterne i Senatet sent søndag aften stemte imod og foreløbigt blokerede for en stor hjælpepakke til amerikansk økonomi.

Tirsdag morgen er en positiv bølge dog skyllet ind over aktiemarkederne i Asien. Det har smittet af på den danske børsåbning, og forud for markedsåbningen i Danmark har både de amerikanske og europæiske aktiefutures indikeret en mere lettet stemning.

I Europa er de fleste indeks oppe med mellem 3 og 4 pct.

Det har bidraget til den positive stemning, at den amerikanske centralbank Federal Reserve har givet et løfte om endeløs dollarfinansiering.

Samtidig ser investorerne frem mod nyt om den amerikanske hjælpepakke til økonomien, som det ikke lykkedes at få stemt igennem søndag aften.

Sent mandag lokal tid fortalte USA’s finansminister Steven Mnuchin og Chuck Schumer, der er Demokraternes mindretalsleder i Senatet, at hjælpepakken formentlig kan blive til virkelighed tirsdag, skriver Ritzau.

Finansministeren sagde, at der stadig er et par problemer, der diskuteres, men at der er forhåbninger om, at aftalen kan blive lukket tirsdag.

Schumer siger, at han også tror, at en afstemning i Senatet kan finde sted tirsdag, skriver mediet.

"Det er en kæmpe lovpakke på 2000 milliarder dollar med mange forskellige enkeltdele," tilføjede han, ifølge Ritzau.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis

Forsiden lige nu