ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Dansk direktør forlader Shell

Thomas Brostrøm stopper i Shell, efter selskabet trækker i håndbremsen på investeringerne og produktionen af den vedvarende energi. Arkivfoto: Simon Fals
Thomas Brostrøm stopper i Shell, efter selskabet trækker i håndbremsen på investeringerne og produktionen af den vedvarende energi. Arkivfoto: Simon Fals Simon Fals

Danske Thomas Brostrøm har valgt at stoppe i energigiganten Shell, hvor han har været chef for vedvarende energi og direktør for Shell Energy i Europa og Asien.

Det skriver Dow Jones News, og henviser til en talsperson fra Shell, der forklarer, at danskeren, der har bestredet posten som chef for Shells vedvarende energidivision, selv har truffet valget “for at forfølge en anden mulighed.”


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis

Forsiden lige nu