ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Storbank: Her er to danske aktier, der kan modstå indtjeningspres

Indtjeningsmarginerne bevæger sig op med stigende inflation og ned med faldende, lyder det fra Beata Manthey, aktiestrateg i Citi. Arkivfoto: Thomas Nielsen
Indtjeningsmarginerne bevæger sig op med stigende inflation og ned med faldende, lyder det fra Beata Manthey, aktiestrateg i Citi. Arkivfoto: Thomas Nielsen © Thomas Nielsen

Moderat inflation er godt for indtjeningen i de selskaber, der kan smide de højere priser videre til forbrugerne. Det kaldes pricing power og har op gennem 2021 og 2022, hvor inflationen for alvor tog fat, været en kæmpe fordel at have som virksomhed.

Men alt tyder på, at inflationen har toppet og skal fortsætte sit fald nedad. Derfor spørger den amerikanske storbank Citi: “Hvis højere priser har øget rentabiliteten i de seneste år, vil et aftagende prispres så gøre ondt nu?”


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis

Forsiden lige nu