En digital løsning til mental sundhed er kernen i danske Monsenso, der har valgt at hente 16-20 mio. kr. i risikovillig vækstkapital på minibørsen Nasdaq Copenhagen First North. Det sker på et tidspunkt, hvor adm. direktør Thomas Lethenborg melder om god medvind fra coronakrisen.
“Vi leverer en mobil sundhedsløsning til mental sundhed, der hjælper klinikere som psykologer, psykiatere, læger og sygeplejersker, der med brug af vores app kan se, hvordan det går med patienten på distance. De kan monitorere og vurdere, hvilken behandling der er den rigtige – om patienten f.eks. skal komme ind til konsultation, eller det kan klares over video eller telefon,” siger han uden at gå i alt for specifikke detaljer om den øgede efterspørgsel.
Gro
“Men jeg kan sige, at vi den seneste måned har fået en efterspørgsel fra partnere og kunder, som vi ikke ville have fået uden coronakrisen. Vi har fået en anden kadence.”
Monsenso er allerede til stede i ni lande som Italien, Spanien og Frankrig, oversat til ni sprog og valideret og certificeret som en mobil sundhedsløsning. Selskabet indgår bl.a. partnerskaber for at kunne nå ud på markedet internationalt.
mio. kr. forventer Monsenso at omsætte for i 2024. I år forventes 9 mio. kr. i omsætning
“Vi har en løsning og et budskab, der er rigtig relevant for tiden. Det er relevant både med og uden corona. Hvert år bliver 125 mio. mennesker i Europa ramt af mentale sundhedsproblemer, hvor kun én ud af ti får nogenlunde tilstrækkelig hjælp. Der er en bred forståelse af, at vi nok ikke får færre mennesker med behov for hjælp til deres mentale sundhed,” siger direktøren, der sidste år leverede en stigende omsætning på 8,8 mio. kr. og vendte et underskud på 2 mio. kr. til et plus på 24.000 kr.
Investorerne bliver sat høje vækstrater i udsigt over de næste fem år:
“Vi budgetterer med en omsætning på 9 mio. kr. i år, den skal fordobles næste år, og frem mod 2024 skal den stige til 75 mio. kr. qua de internationale partnerskaber og de skalerbare kundesager, som vi forventer at få,” siger Thomas Lethenborg, der har stået i spidsen for selskabet siden 2015.
“Mange af disse cases var tidligere forbeholdt venturekapitalister eller meget formuende personer
Carsten Borring, noteringschef, Nasdaq
“Vi kommer til at investere i år, det har vi også gjort inden børsnoteringen, og det gør vi for at kunne få fuldt udbytte af kundesagerne og partnerskaberne og få tilsvarende nye de kommende år. Derfor skal investorerne regne med underskud de første år.”
I fortegningsperioden har 40 investorer tegnet aktier for 4,2 mio. kr. til samme kurs som tegningskursen på 5,3 kr. pr. aktie. Blandt fortegningsaktionærerne er medarbejdere, bestyrelsesmedlemmer, f.eks. næstformand Jakob Bardram, der er stifter af Monsenso samt nuværende hovedaktionær med 30 pct. af aktierne.
På Nasdaq Copenhagen First North er noteringschef Carsten Borring begejstret over endnu en notering på den mindste børs.
“Aktiekulturen er blevet stærkere. Folk investerer løbende og leder efter nye muligheder,” siger han om en af årsagerne til, at selskaberne vover sig ud i børsmarkedet, som f.eks. softwareselskabet Penneo, der noteres 2. juni.
“Mange af disse cases var tidligere forbeholdt venturekapitalister eller meget formuende personer, men med First North har vi skabt gennemsigtighed og tillid, så du og jeg kan blive medinvestorer. Desuden har selskaberne og ejerne set en fordel i, at de som børsnoteret virksomhed stadig kan bestemme farten og retningen, så længe de leverer. Havde de været 51 pct. ejet af en venturefond, ville det være som en køreskolelærer. Du får lov at styre bilen, men ikke bestemme retningen og farten.”
