ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Aktier stiger fortsat – kan du nå at komme med ombord? Sådan gør to erfarne investorer

Jesper Langmack, Polaris og Ole Søeberg, Advice Capital fortæller i Investor Podcasten, hvad de kigger efter i markedet, når det gælder timing. Foto: Simon Fals
Jesper Langmack, Polaris og Ole Søeberg, Advice Capital fortæller i Investor Podcasten, hvad de kigger efter i markedet, når det gælder timing. Foto: Simon Fals Simon Fals

Et bear-marked rally er i fuld gang. Danske, tyske og amerikanske aktier er steget den seneste måned. Spørgsmålet er, hvor længe stigninger fortsætter. Kan man som investor nå at komme med ombord, inden nervøsiteten breder sig og investorerne sælger ud, eller er det tid til at stryge gevinsten.

Jesper Langmack, chef for Flexible Capital hos Polaris og Ole Søeberg, tidligere formand for Dansk Aktionærforening er gæster i denne uges podcast og fortæller, hvad de kigger efter i markedet, når det gælder timing.

“At time markedet på kort sigt er enormt svært, det er lettere at time de mere strukturelle trends. I starten af året kunne man se en trend med, at inflationen er varigt stigende. Det betyder noget i forhold til de multipler, man køber ind i, vækstaktier i forhold til value-aktier. Sådan nogle ting, kan man eksponere sig til,” siger Jesper Langmack og uddyber med eksempler i podcasten.

De fortæller også, hvornår de sidst har mistimet markedet.

“På vej ind i 2019 var jeg positioneret ret defensivt og det var en fejl. 2019 var et 30 pct. afkast år – og jeg fik ikke et afkast på 30 pct. det år” siger Ole Søeberg, der fortæller i podcasten, hvad han kigger efter nu.

Lyt med i Investor Podcasten, hvor Simcorp, Hello Fresh, og Asbury Automotive Group og International Petroleum Corporation aktierne også bliver vendt.

Udover Jesper Langmack og Ole Søeberg medvirker Josephine Cetti, St. Petri Capital og Børsens investorredaktør Simon Kirketerp.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis

Forsiden lige nu