Regeringen, Venstre, Konservative, Radikale og SF er enige om en stor skattereform, der skal øge beskatningen af CO2-udledninger fra erhvervslivet.
“Det er en kæmpe grøn aftale. Det er en motor i den grønne udvikling, som vi har talt om i årevis, men som nu bliver til virkelighed,” siger finansminister Nicolai Wammen (S).
Der indføres en CO2-afgift, der i 2030 når op på 750 kr. pr. ton CO2 for de virksomheder, der ikke er omfattet af EU’s kvotesystem. Og på 375 kr. pr. ton CO2 for de virksomheder, der er omfattet af CO2-kvoter.
For såkaldt mineralogiske processer – bl.a. cementproduktion – bliver afgiften 125 kr. pr. ton CO2.
Dermed er afgifterne overordnet set landet tæt på det udspil, regeringen præsenterede i april. Dog havde regeringen kun lagt op til en CO2-afgift på 100 kr. pr. ton CO2 fra cementproduktion, hvilket i Danmark reelt set vil sige Aalborg Portland. Netop den del har fået støttepartiet Enhedslisten til at stå uden for aftalen, som de kalder “kulsort klimasvigt.”
Sammenlagt med CO2-kvotepris lander betalingen for at udlede 1 ton CO2 på 1125 kr. pr. ton CO2 for de virksomheder, der er omfattet af kvotesystemet, viser regeringens beregninger. Mens Aalborg Portland og andre mineralogiske udledere kommer til at betale 875 kr. pr. ton, når afgifterne er fuldt indfaset i 2030.
“Aftalen kan svække nogle virksomheders konkurrencevilkår så alvorligt, at det bliver i andre lande og af andre virksomheder, varerne bliver produceret, hvor man ikke bekymrer sig lige så meget om CO2-udledningen, som danske virksomheder gør,” udtaler Dansk Industris adm. direktør Lars Sandahl Sørensen i en kommentar til aftalen.
Til det svarer Nicolai Wammen:
“Det, der er vigtigt for regeringen, er, at vi bredt i Folketinget er enige om, hvilke vilkår man skal arbejde under. Der, synes jeg, vi har fundet en fornuftig balance.”
Venstres finansordfører Troels Lund Poulsen fremhæver, at der er omstillingsstøtte til særligt udsatte erhverv såsom fiskeri og gartnerier. Men han understreger også, at det er skrevet ind i aftalen, at reglerne skal genbesøges for at se, om de virker efter hensigten.
“Der vil komme udfordringer undervejs med at implementere så stor en skattereform. Det skylder vi at være ærlige om,” siger Troels Lund Poulsen.
Han mener dog, at det er uundgåeligt, at visse brancher vil blive ramt hårdere end andre.
“Der er jo nogle typer af virksomheder, der kommer under pres. Jeg sagde jo også selv, at jeg er med på, at det her bliver vanskeligt. Men det er nu engang sådan, at Dansk Industri også har presset på for den grønne omstilling. Der er også et meget stort erhvervspotentiale i den grønne omstilling, og der er ikke nogen tvivl om, at når vi laver om på samfundet på denne her måde, så vil der være nogle brancher, der kommer hårdere under pres.”
“Det er en motor i den grønne udvikling, som vi har talt om i årevis, men som nu bliver til virkelighed
Nicolai Wammen (S),finansminister
Aalborg Portland oplyser i en skriftlig kommentar, at virksomheden vil nærlæse aftalen for at vurdere konsekvenserne:
“Aftalen rokker ikke ved vores ambition om at reducere vores udledninger med 73 pct. og sætte et loft over CO2’en i 2030. Men når man modtager danmarkshistoriens største ekstraafgift for en virksomhed, så betyder det alt andet lige, at det bliver markant vanskeligere for os,” lyder det.
Aalborg Portlandmeldte for nylig ud,at virksomheden maksimalt kommer til at udlede 600.000 ton CO2 i 2030.
