ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Tak fordi du læser med

Danske Bank og Rambøll er partnere på Børsen Bæredygtig. Derfor er alle artikler frit tilgængelige for alle læsere.

Danske Bank og Rambøll har ingen indflydelse på indhold eller redaktionelle valg på Børsen Bæredygtig.

Læs mere om partnerskab.

Fabrikker og fedmemedicin udløser stigende klimaregning til Novo

Eksperter siger, at Novo Nordisk har travlt og opfordrer virksomheden til at trække i arbejdstøjet, efter klimabelastningen endnu en gang stiger

Det er den eksplosive vækst, der er skyld i Novos voksende klimatal, har forklaringen tidligere været fra bæredygtighedschef i Novo Nordisk, Katrine DiBona.
Det er den eksplosive vækst, der er skyld i Novos voksende klimatal, har forklaringen tidligere været fra bæredygtighedschef i Novo Nordisk, Katrine DiBona. Arkivfoto: Linda Kastrup/Ritzau Scanpix

Onsdag morgen kunne Novo Nordisk fremvise et pænt årsregnskab, der fik aktien til at stige og investorerne til at juble. Men der ét sted, hvor det går den forkerte vej. 

Når man dykker ned i selskabets klimatal i årsrapporten, fremgår det, at den samlede udledning steg med 23 pct. sidste år. 

Og det er et problem, siger Bjarke Møller, der er direktør i Rådet for Grøn Omstilling. 

“Vi skal mindst have halveret CO2-udledningerne frem mod 2030, og det leverer Novo Nordisk ikke på,” siger han. 

Novo har haft endnu et år med stor økonomisk fremgang, som er drevet af et øget salg af virksomhedens slankemedicin. Denne gang steg omsætningen med 25 pct. 

De burde gå forrest og sætte en guldstandard for andre

Anders Bjørn, der er lektor ved DTU, hvor han forsker i virksomheders grønne omstilling

Ifølge direktøren understreger selskabets stigende klimaregning, hvor vanskeligt det er at levere på løfter om reduktioner og samtidig vækste hurtigt. 

“Det er en kæmpe udfordring for en virksomhed som Novo Nordisk,” siger han. 

Novo Nordisk har en ambition om at reducere deres direkte udledninger fra fabrikker og produktion (scope 1 og 2) til nul i 2030 og at reducere deres udledninger i værdikæden med 33 pct. i 2033. 

Derudover har virksomheden forpligtet sig til en netto-nul udledning i 2045 gennem den anerkendte klimastandard SBTI, som hjælper virksomheder med at fastsætte og validere mål i henhold til videnskaben og Paris-aftalen.

Det er særligt udledninger i værdikæden (scope 3), som stiger med 24 pct., der er skyld Novos højere klimatal. Det skyldes både et øget indkøb af materialer, men også at Novo har opført nye fabrikker rundt om i verden, skriver selskabet.

Også udledningen i scope 1 og 2 stiger. Det tilskriver Novo blandt andet et stigende forbrug af gas på en fabrik i USA og i Irland. 

Og ifølge Anders Bjørn, der er lektor ved DTU, hvor han forsker i virksomheders grønne omstilling, burde en økonomisk overlegen virksomhed som Novo Nordisk præstere bedre end det, de har gjort i år. 

“De burde gå forrest og sætte en guldstandard for andre,” siger han. 

Ifølge ham er der nogle ret konkrete håndtag Novo kan skrue på for at få bugt med deres udledninger. F.eks. at sørge for at elektrificere produktionen, hjælpe leverandører med at gennemføre en grøn omstilling eller finde nye leverandører, der har en mere bæredygtig forretning. 

“Det er svært at se, at de gør det hele, fordi de giver begrænsede detaljer i deres årsrapport,” siger han. 

Børsen har rakt ud til Novo Nordisk for et interview med bæredygtighedschef Katrine DiBona om de nye resultater, og hvad der skal til, for at selskabet kommer på rette vej. Det har ikke været muligt i denne artikel, men Novo Nordisk presseafdeling siger, at Børsen kan få et interview med bæredygtighedschefen på et senere tidspunkt. 

En svær øvelse

Det er ikke første gang, at Novo Nordisk må aflægge et regnskab, hvor klimaregningen vokser. 

Børsen har tidligere beskrevet, hvordan flere store børsnoterede virksomheder bliver ved med at øge udledninger, trods ambitioner om det modsatte. Herunder Novo. 

Bæredygtig
Abekopper og fedme gav stigende CO2-tal for børskæmper
co2-udledning-onlineartikelbillede.jpg

I 2023 øgede vægttabsgiganten sine udledninger med lige knap 53 pct. sammenlignet med året forinden, hvilket skyldtes en eksplosiv vækst, lød det dengang fra bæredygtighedschef Katrine DiBona. 

Men udfordringen med at balancere vækst og udledninger er ikke en problematik, der begrænser sig til Novo Nordisk. Flere virksomheder kæmper med at afkoble de to ting fra hinanden, fortæller Ole Høy Jakobsen, der er klimachef i konsulenthuset Nordic Sustainability. 

“Det er en svær øvelse, fordi CO2 er direkte koblet op på de materialer, der bruges til at lave produkter. Og hvis du sælger flere produkter, så bruger du flere materialer, og så stiger din udledning,” siger han. 

Derfor kommer det heller ikke bag på ham, at Novos udledning endnu en gang er steget. 

“Det er meget forventeligt, men det er selvfølgelig en udfordring, at der udledes mere, når der gerne skulle udledes mindre,” siger Ole Høy Jakobsen.

Arbejde hårdere 

En ting er dog, hvor meget Novo udleder samlet. Noget andet er, hvor meget virksomheden udleder pr. tjent krone. Og her er det faktisk lykkedes vægttabsgiganten at udlede en smule mindre, end den vækster. 

Helt præcis steg udledning 23 pct. over for en vækst i omsætningen på 25 pct.

“Der er en lille reduktion, men når Novo har så signifikant en vækst, bør de reducere mere,” siger Ole Høy Jakobsen og opfordrer samtidig Novo til at trække i arbejdstøjet hurtigst muligt. 

“De skal arbejde endnu hårdere nu, fordi med den her stigning er de væsentligt længere fra deres mål,” siger han. 

290

mia. kr. omsatte Novo Nordisk for i 2024

Også Anders Bjørn anerkender, at der er sket et lille fald, men han mener heller ikke, at tallet er faldet hurtigt nok. Han siger desuden, at det er de samlede reduktioner, der er de vigtigste. 

Både for klimaet, men også i forhold til de mål, Novo Nordisk har forpligtet sig til. 

Lektoren frygter, at den fortsat stigende klimabelastning kan gøre det udfordrende for Novo at nå deres kortsigtede klimamål. 

“Det er svært at se, hvordan de skal nå deres 2030- og 2033-klimamål, når man ser på, hvordan det er gået de sidste to år,” siger han, men påpeger, at det selvfølgelig også afhænger af, om Novo bliver ved med at bygge fabrikker og vækste i samme fart som nu. 

Bjarke Møller anerkender, at Novo gør et stort arbejde, men understreger også, at der er behov for, at reduktionerne kommer endnu hurtigere. 

“Klimaet kan jo ikke vente på, at vi får absolutte reduktioner engang i 33 og fremefter. Vi skal have dem nu,” siger han. 

Forsiden lige nu