De fleste af verdens store bilfabrikanter har efterhånden sendt helt eller delvist eldrevne køretøjer på markedet. Forskellen på forbrændingsmotorer og højspændte batterier betyder, at bilkoncerner skal tilegne sig nye kompetencer internt, men tendensen mod flere elbiler på vejene kommer også til at få stor betydning uden for selve producenterne.
“Det er ikke den samme mekaniker, der skiftede din olie for ti år siden, som skal fikse din elbil til næste år. I sidste ende bliver det jo en helt ny type branche og sektor,” fortæller adm. direktør hos Volkswagen Danmark Mads Lauvring.
“Der er ikke tale om en udvikling, hvor de traditionelle aktører pludselig står uden en rolle fra den ene dag til den anden
Thomas Møller Sørensen, branchedirektør, DI
Branchedirektør i DI med ansvar for bilbranchen Thomas Møller Sørensen erklærer sig enig i, at elektrificeringen af sektoren får vidtrækkende konsekvenser. Han slår dog fast, at den teknologiske udvikling i høj grad bliver vurderet som en mulighed frem for en trussel.
“Vi kommer ikke til at køre elbiler alle sammen om ti år, så der er ikke tale om en udvikling, hvor de traditionelle aktører pludselig står uden en rolle fra den ene dag til den anden,” fortæller han.
F.eks. begyndte de danske mekanikeruddannelser allerede at tilbyde specialkurser i elbiler fra 2016, og for to år siden blev det obligatorisk at modtage undervisning i reparation af elbiler på grundforløbet.
mia. kr. var den samlede omsætning fra bilhandel i Danmark i 2020
“Til gengæld bliver kravene til mekanikerne også langt mere specialiserede, i takt med at de store bilfabrikanter udvikler deres egne teknologier og styringer af elbilerne. Derfor begynder vi også at se et skifte, hen mod at fabrikanterne skal stå for langt mere af uddannelserne til mekanikerne,” lyder det fra Thomas Møller Sørensen.
DI-direktøren tilføjer, at der også vokser helt nye forretningsområder eller aktiviteter op med elektrificeringen af vejnettet.
“Det er ikke kun på værkstederne, at den gradvise elektrificering af bilparken mærkes. Der er også opstået et helt nyt marked for eksempelvis opsætning af ladestandere såvel som for genanvendelse af batterier.”
Det globale fokus på mindre forurening fra bilbranchen kommer altså ifølge DI med al sandsynlighed til at betyde større aktivitet i sektoren de kommende år. En anden tydelig samfundsudvikling kommer dog også til at kunne trække mængden af producerede biler nedad:
“Folks syn på en bil som en ejendel begynder langsomt at ændre sig. For flere handler det i mindre grad om at eje og i højere grad om at have adgang til bil, ikke mindst blandt de yngre bilkunder og i de større byer,” siger Thomas Møller Sørensen.
