Har du kurs mod en karriere på vingerne med ansvar og muligheder? Center Air Pilot Academy og SAS har sammen skræddersyet en uddannelse, der sikrer din fremtid og gør dig klar til takeoff.
Når du kigger op på himlen og får øje på et fly med retning mod nye destinationer, tænker du måske ikke over vejen til cockpittet. Piloten, der sørger for at få passagerer og besætning sikkert frem, har nemlig været igennem en krævende uddannelse, og virkeligheden er, at der mangler kvalificerede folk som ham eller hende i luftfartsbranchen. Samtidig står de studerende i en usikker position, fordi uddannelsen kræver en stor egen-investering, og uden jobgaranti bliver det en svær beslutning at satse på sin karriere.
Det tager Center Air Pilot Academy (CAPA) seriøst. De har 35 års erfaring med at uddanne piloter fra Skandinavien og Nordeuropa, og med den ny uddannelse MPL (Multi-Crew Pilot Licence) i samarbejde med SAS får kvaliteten endnu et løft.
”Målet med MPL er, at 10 ud af 10 elever skal være dygtige nok til at få job hos SAS efter uddannelsen. Fra du tænker tanken, til du selv sidder i cockpittet – den vej har aldrig været kortere og bedre.”
Rasmus Ilsø Olsen Rasmus, head of flight crew hos SAS.
”Udfordringen er, at det ikke er alle uddannelser, der klæder dig på til at imødekomme ethvert luftfartsselskabs behov. På MPL bliver der taget professionel hånd om dig fra start. Du går fra en professionel pilotuddannelse til et professionelt flyselskab i rammer med en god overenskomst,” fortæller Anna Kjær Thorsøe, der er luftfartskonsulent hos CAPA.
Hun bliver suppleret af Rasmus Ilsø Olsen, der er head of flight crew hos SAS og har ansvar for uddannelse og rekruttering af nye piloter til flyselskabet.
”Vi har oplevet nyuddannede piloter, som ikke var tilstrækkeligt uddannet eller klædt på til at leve op til kravene for at sætte sig direkte i et stort moderne passagerfly, som er komplekst at operere. Målet med MPL er, at 10 ud af 10 elever skal være dygtige nok til at få job hos SAS efter uddannelsen. Fra du tænker tanken, til du selv sidder i cockpittet – den vej har aldrig været kortere og bedre,” siger Rasmus Ilsø Olsen, der selv har 30 års erfaring som pilot.
Målrettet samarbejde
Samarbejdet mellem SAS og CAPA er afgørende for at sikre den rette kvalitet og ensretning hele vejen, der også lever op til en dynamisk branche. Som en del af træningsplanen indgår operationer fra virkeligheden.”Vi kigger på slutproduktet fra start. Vi uddanner piloter, der kan håndtere store, tekniske rutefly med et crew på 6-12 medlemmer. Du skal kunne tage vigtige beslutninger, og det kræver lederskab og personlige egenskaber, som vi screener for fra start. Det er et målrettet setup, hvor SAS har eleverne i hånden hele vejen,” fortæller Rasmus Ilsø Olsen.
Pilotuddannelsen tager kun to år, og det betyder også, at forløbet er intenst med en balance mellem teori og praksis.
”Vi har en meget stejl læringskurve med en klar plan for vores elever, og hver lektion er nøje tilrettelagt sammen med SAS. Vi tester elevernes læringskurve løbende for at sikre, at de er på rette vej. Du får ikke et projekt, du først kan se resultat af om fire år. Du ser resultater med det samme,” forklarer Anna Kjær Thorsøe.
Allerede på 10. lektion flyver du solotur i et af uddannelsens mindre fly.
”Det er en hel særlig dag, hvor du får din første stribe på skulderen,” fortæller Anna Kjær Thorsøe.
Hverdagen som pilot
Det første hold elever fra MPL-programmet bliver udklækket fra skolen inden længe og er klar til at træde ind i kontoret med den bedste udsigt fra luften.
De nyuddannede piloter starter altid med at flyve kortrute med op til 180 passagerer. Når rutinen og erfaringen er på plads, vil der efter nogle år være mulighed for at flyve de lange flyruter med op til 300 passagerer.
”Jobbet som pilot er alsidigt. Du er næsten aldrig på tur med det samme team. Hver flight er en ny opgave, og du gør en forskel for mennesker, når du flytter dem fra A til B,” siger Rasmus Ilsø Olsen og tilføjer:
”Hvis du ønsker et klassisk 8 til 16 job, skal du ikke være pilot.”
Opgør med myter
Én ting er at have skabt en uddannelse, som sikrer dygtige piloter i den anden ende. Men der skal også være engagerede folk, som har lyst til at tage uddannelsen. Her er der fortsat myter, som kan spænde ben for at tiltrække nye elever.
”Der er stadig en forestilling om, at du ikke må bruge briller, skal være Superman og måske endda have en fortid i forsvaret – men sådan er det slet ikke længere. Hvis du har et sundt og godt helbred, viljen til at blive pilot og er klar til at lægge mange timer i uddannelsen, så er det dig, vi søger,” siger Anna Kjær Thorsøe.
SAS og CAPA ønsker større diversitet blandt piloterne – og særligt kvinder er der mangel på.
”Mange bliver stadig overraskede, når de møder en kvinde, der er pilot. Hos SAS har vi fortsat kun 5 % kvinder, og vi ønsker langt flere. Ansættelsesvilkårene og mulighederne for mænd og kvinder i faget er helt ens,” fortæller Rasmus Ilsø Olsen.
Seriøsitet hele vejen
På trods af en udfordret branche er både SAS og CAPA fortrøstningsfulde. De ser MPL-programmet som et solidt fundament til af uddanne flere kvalificerede piloter i fremtiden.
”Vi oplever en enorm seriøsitet, hvor alle vores elever ved, hvad de går ind til. Det, at de har været ude og skaffe penge til uddannelsen, vidner om, at de virkelig vil det. Vi oplever ikke sygefravær, og de er engagerede og målrettede. Derfor skal vi leve op til ansvaret ved at levere en uddannelse, hvor de hurtigt kan få en karriere og tjene pengene hjem igen,” siger Anna Kjær Thorsøe og bliver suppleret af Rasmus Ilsø Olsen.
”Det er afgørende, at vi luftfartsselskaber forpligter os til at gøre en indsats for branchens fremtid. Med MPL sikrer vi en høj faglighed, der betyder, at piloterne er kvalificerede til at komme ud og flyve og bidrage med det samme, der hvor behovet er.”
FAKTA
6 hurtige om MPL
- MPL er den direkte vej til et job i luftfart i hele verden og udbydes i et samarbejde mellem Center Air Pilot Academy (CAPA) og SAS
- Programmet er skræddersyet til at imødekomme hvert flyselskabs behov og inkluderer operationer fra virkeligheden i træningsplanen
- Du skal være 18 år og have bestået 9. klasse, men det anbefales også at have tage en gymnasial uddannelse. Derudover skal du bestå en optagelsesprøve med fokus på blandt andet matematik og engelsk samt bestå en fysisk og mental helbredstest
- Uddannelsesprisen er 795.000,- plus cirka 20.000,- i gebyrer til prøver og myndigheder, som betales gennem månedlige rater. Det er muligt at få hjælp til finansieringen gemme CAPA KREDIT
- Startlønnen som pilot er 40.000 og slutlønnen er 110.000 om måneden
- Det er muligt at bo på skolen under uddannelsen
Læs mere om den direkte vej til pilotkarrieren her.
FAKTA
Karrierevejen hos SAS
First Officer på kortrute fly > First Officer på langrutefly > Captain, den ansvarlige pilot ombord > mulighed for at blive instruktør og undervise nyt piloter inden for forskellige områder