Generelt Af

/ritzau/

I dag var i alt 40 kvinder og mænd i audiens hos kronprinsen.

For titlen som ridder af 1. grad af dannebrogordenen takkede følgende:

Kommandør Steen Engelbrecht Pedersen, Assens, international chef Pernille Randrup Deleuran, Gentofte.

Følgende takkede for udnævnelse til ridder af dannebrogordenen:

Afdelingschef i Klima-, Energi- og Bygningsministeriet Morten Bæk, Charlottenlund, medlem af Folketinget Peter Christensen, Aabenraa, oberstløjtnant i hærhjemmeværnet Bjarne Bladt Hansen, Stevns.

Følgende takkede for udnævnelse til kommandør af dannebrogsordenen:

Oberst i hæren Mogens Bech, Randers NV.

For den kongelige belønningsmedalje takkede:

Fhv. indkøbschef i NCC Roads A/S Hartvig Bundsgaard Nielsen, Lemvig, installationsmester i VERDO Randers El-net A/S Gert Jan Hegelund Jørgensen, Randers NØ, arbejdsstudieleder på Herning Slagteri Børge Skindhøj Sørensen, Herning, fhv. investeringsrådgiver i Sydbank Birgit Gerstrøm Rundberg, Egå, redder i Falck Danmark A/S Per Nymgaard, Odder, advokatsekretær hos Advokat Arne Bo Larsen Inge Margrethe Hougaard Nielsen, Brændstrup, farmakonom på Glostrup Apotek Lilli Ellen-Marie Ginderskov Holmen, Glostrup, fhv. salgsassistent i Spar Nord Bank A/S Karen Marie Aagaard, Vodskov, regnskabsmedarbejder i Lejerbo Jørgen Erik Jensen, Hvidovre, applikationstekniker i Palsgaard A/S Svend Gryager Mogensen, Juelsminde, specialarbejder i Senmatic A/S Hans Erik Jørgensen, Odense, produktionsmedarbejder i 3-Stjernet A/S Tage Andersen, Horsens.


Følgende takkede for fortjenstmedaljen i sølv:

Afdelingsleder ved Retten i Holbæk Ingrid Weinreich, Svebølle, lokomotivfører i DSB Hans Jørgen Voetmann Nielsen, Nykøbing F., børnehaveklasseleder på Sortebakkeskolen Bodil Bundgaard Thy, Hobro, konsulent i SKAT Nordsjælland Anne Elisabeth Leth, Karlslunde, specialkonsulent i SKAT Midtjylland Per Mahncke, Risskov, kontorfuldmægtig i Fødevarestyrelsen Janne Edel Johansen, Ølstykke, specialist i Jobcenter Bornholm Bente Falk Svensson, Allinge, laborantkoordinator i Fødevarestyrelsen Elisabeth Kabell Lundberg, København NV, specialist i Faxe Kommune Birthe Helene Frandsen, Faxe, ekspeditionssekretær og teamleder i Struer Kommune Karen Margrethe Sanggaard Skytte, Struer, direktionssekretær på Aarhus Købmandsskole Bente Elisabeth Nielsen, Risskov, sygehjælper på Plejecenter Astersvej Jane Merete Klosterskov Freese, Roskilde, registrator i Statens Arkiver Hans Cindy Christensen, Kastrup, dagplejer i Vordingborg Kommune Inge Nørløv Andersen, Vordingborg, specialarbejder i Københavns Kommune Jean Villy Rasmussen, Skovlunde, ministerchauffør i Ministeriet for Børn og Undervisning Verner Boel Christensen, Kastrup.

Følgende takkede for udnævnelse:
Dommer Line Kornerup, Vedbæk, oberstløjtnant af reserven Knud Stadsgaard, Holstebro.


Følgende var i afskedsaudiens:

Ambassadør Lars Møller, Frederiksberg, landsdommer ved Vestre Landsret Peter Arne Lilholt, Viborg, biskop over Fyens Stift Kresten Drejergaard, Odense, oberstløjtnant i hæren Viggo Ravn, Sønderborg.

Andre læser dette lige nu


Gå til play.borsen.dk Børsen Play