Frank Mortensen, som har været Skandia Link Livsforsikrings vice adm. direktør og finansdirektør, er nu blevet forfremmet til adm. direktør i forsikringsselskabet.
Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.
Han skal stå i spidsen for den daglige drift, indtil selskabet er helt integreret med AP Pension, som overtog Skandia 2. januar 2019.
"Frank har været CFO og medlem af direktionen i Skandia i flere år. Han har dermed både erfaringen og det nødvendige kendskab til forretningen, som betyder, at han er den rette mand til at lede selskabet i perioden frem til sammenlægningen," siger bestyrelsesformand i Skandia Danmark, Bo Normann Rasmussen i meddelelsen.
Frank Mortensen har været ansat i Skandia siden 2010, hvor han blev finansdirektør. Han trådte ind i direktionen i 2016 sammen med med daværende adm. direktør Per Wahlström.
Sammenlægning af Skandias danske forretning med AP Pension gik i gang ved årsskiftet, og lige nu er fokus på at udarbejde en plan for flytningen af Skandias danske kunder og medarbejdere til AP Pension, lyder det.