DEBAT - Tak til Børsen for at give Lars Christensen (LC) spalteplads til at gengive en række fejlagtige påstande om Enhedslistens forslag om en 30 timers arbejdsuge. Det giver mig nemlig mulighed for at dementere de myter, som LC bringer til torvs.
For...
Allerede kunde? 
Bliv kunde på borsen.dk/blivkunde
Skipper svarer Lars Christensen: Drop de fejlagtige påstande
AVISEN
Af Pernille Skipper, politisk ordfører, Enhedslisten
Eksklusivt for kunder
16. dec. 2016

NY SÆSON Gå til bords med Børsens gastronomiredaktør, når han bryder brød med kokke, vinfolk, restauratører og andre fagfolk til en snak om både deres egen og andres mad og vin. Det bliver appetitvækkende og nørdet. Men ikke kedeligt.
AFSNIT 16: Redzepi har for længst opnået verdensberømmelse for såvel restauranten, sig selv og den danske gastronomi, og for første gang siden Nomas åbning i 2004 har stjernekokken fået fuld kontrol over virksomheden. En virksomhed, som i dag er noget helt andet, end det Redzepi stævnede ud for at skabe.
Førstepladsen på The Worlds 50 Best Restaurants-listen cementerede Nomas globale kultstatus, og selvom førstepladsen gled Noma af hænde og en nedtur begyndte, så vendte Noma i 2019 tilbage på listen helt oppe blandt de øverste placeringer.
Men hvordan sørger Redzepi for, at hans stab fortsat innoverer og leverer den ypperste gastronomiske oplevelse for gæsterne? En del af svaret ligger i de otte ansatte, som udelukkende er ansat til at finde på nyt i test- og fermenteringskøkkenet.
Abonnér:
![]() |
![]() |
![]() |
Ledelse
Andre læser dette lige nu
Børsen anbefaler
