Transportnyheder fra borsen.dk

Rederi sagsøger ulykkeskaptajn

Af Ritzau
19-01-2012 13:50 Kaptajnen på Costa Concordia får nu en sag på halsen fra det rederi, der ejer det forulykkede krydstogtskib.

Costa Crociere, der er Europas største udbyder af krydstogtsejlads, er blevet sagsøger i sagen mod kaptajn Francesco Schettino, oplyser selskabets advokat Marco De Luca til italienske medier.

Advokaten tilføjer, at Schettino, som er under husarrest, nu officielt er suspenderet fra tjeneste.

Schettino, der af Corriere della Sera beskrives som "den mest hadede mand i Italien", er i forvejen sigtet for uagtsomt manddrab samt for at have forladt fartøjet, før de godt 4200 passagerer og besætningsmedlemmer var blevet evakueret.

/ritzau/AFP

borsen statistik bnt
*****||*****Rederi sagsøger ulykkeskaptajn*****||*****Kaptajnen på Costa Concordia får nu en sag på halsen fra det rederi, der ejer det forulykkede krydstogtskib.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement