Transportnyheder fra borsen.dk

1 indlæg til denne artikel

Deltag i debatten
De nye IC4-tog er snegle-langsomme
De nye IC4-tog kører langsommere end den gamle IC3-model
Foto : DSB

De nye IC4-tog er snegle-langsomme

27-06-2009 09:55 Når IC4-togene triller af sted gennem det danske land, bliver det med en tophastighed på 160 kilometer i timen.

Det er 20 kilometer langsommere end hvad IC3-togene er godkendt til at køre. Det skriver dr.dk.

IC4-toget er kun godkendt til at køre 160 kilometer i timen på de danske skinner, og det er en oplysning, der overrasker Per Clausen fra Enhedslisten, da han troede, at IC4-togene var i stand til at køre 180 kilometer i timen.

Underdirektør i DSB Ove Dahl Kristensen forklarer, at togenes godkendelse til at køre 180 kilometer i timen kommer til næste år.

"Det var meget vigtigere for os at få det ud at køre med 160 kilometer i timen, end om det lige kunne køre 180 kilometer i timen," forklarer Ove Dahl Kristensen.

Men den forklaring giver Per Clausen ikke meget for.

"DSB har sagt så meget i den her sag. Jeg vil se en godkendelse på, at togene må køre 180 kilometer i timen, før jeg tror på, at det kommer til at ske."

Ifølge Banedanmark kan tog køre 180 kilometer i timen på størstedelen af strækningen mellem København og Aalborg.

/ritzau/
borsen statistik bnt
*****||*****De nye IC4-tog er snegle-langsomme*****||*****Når IC4-togene triller af sted gennem det danske land, bliver det med en tophastighed på 160 kilometer i timen.*****||*****

toghastighed
Altialt | 27.06.2009 kl 22:43
Den største hastighed ved disse tog er vel, at det gik alt for hurtigt med at vælge leverandør.

Total fiasko - men typisk DSB
Den største hastighed ved disse tog er vel, at det gik alt for hurtigt med at vælge leverandør.

Total fiasko - men typisk DSB Luk
Luk
Skriv venligst årsagen til din anmeldelse. Vores moderatorer vil kigge på den hurtigst muligt.
Årsag

Indsend
Luk
Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement