Børsen Overblik
2 indlæg til denne artikel
Deltag i debattenØkonomerne aflyser dansk recession
Økonomerne havde indstillet sig på en ny småkedelig decimaltalsstigning i industrivirksomhedernes produktion.
Men friske tal fra Danmarks Statistik viser nu, at produktionen steg hele 5,6 pct. fra november til december 2011 efter måneders tomgang.
Kun for abonnenter
Problemet med Grækenland er ikke løst. Såfremt at Grækenland må ud af Euroen lægger dette projekt i ruiner med en skandale af prestigetab for alle teknokraterne i EU. Lad os nu se hvordan ... Læs mere
Problemet med Grækenland er ikke løst. Såfremt at Grækenland må ud af Euroen lægger dette projekt i ruiner med en skandale af prestigetab for alle teknokraterne i EU. Lad os nu se hvordan det går.
It ain't over till the fat lady sings (pudsigt nok et engelsk udtryk der bruges overalt)
Jeg tror mere på den britiske tilbageholdenhed end den tyske Bulldozer og den Franske medløber.
Et fremtidig Europa der bygger på diversitation og muligheder for at de enkelte lande har muligheder for at styre deres egen måde at ville leve og arbejde på - er det bedste. Folk fra Sicilien og fra Helsinki er simpelthen for forskellige.
Desuden føler jeg mig personligt forulempet over den måde man i huj-og-hast bare - ved hjælp - af juraen kan trampe hen over den Danske Grundlov.
Måske juridisk tilladt at afgive suverænitet - men moralsk en svinestreg Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
En dansk regering kun begrænset indflydlse på dansk økonomi - heldigvis. Det der betyder noget, er udlandets efterspørgsel efter danske produkter og services.
En dansk regering kun begrænset indflydlse på dansk økonomi - heldigvis. Det der betyder noget, er udlandets efterspørgsel efter danske produkter og services. Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Det er kun "ungdomsregeringen" der mener at der er krise i Danmark. Det er deres skudsmål for at hæve skatter og afgifter.
VALG NU
Det er kun "ungdomsregeringen" der mener at der er krise i Danmark. Det er deres skudsmål for at hæve skatter og afgifter.
VALG NU Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Jeg tror det eneste man kan konkludere er at regeringens farve ikke har nogen reel betydning for landets økonomiske situation på kort sigt, det er vi for små og ubetydelige til.
Jeg tror det eneste man kan konkludere er at regeringens farve ikke har nogen reel betydning for landets økonomiske situation på kort sigt, det er vi for små og ubetydelige til. Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Den nye regering skal så bare passe på ikke at splitte tingene ad....
Den nye regering skal så bare passe på ikke at splitte tingene ad.... Luk
Deltag i debatten
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Seneste topnyheder
- 25-05-2012
-
09:45
-
09:00
- 23-05-2012
-
16:16
-
11:30
- 22-05-2012
-
10:15
- 21-05-2012
-
15:10
- 18-05-2012
-
11:10
- 16-05-2012
-
15:02
-
14:07
- 15-05-2012
-
14:17
