Fødevarenyheder fra borsen.dk

Hoteller og restauranter lider fortsat
Foto : Scanpix

Hoteller og restauranter lider fortsat

26-07-2010 15:17 Krisen bliver ved med at kradse på de danske hoteller og restauranter. Det viser en konjunkturanalyse, som brancheorganisationen Horesta har gennemført blandt sine cirka 2100 medlemmer.

Undersøgelsen dækker årets første fem måneder, som sammenlignes med samme periode sidste år. Mens andre erhverv kan skimte lys i horisonten, bliver efterspørgsel og omsætning ved med at falde i restaurationsbranchen.

Med 51 procent har over halvdelen af virksomhederne oplevet fald i omsætningen. Kun 30 procent har kunnet smile af omsætningsfremgang, mens 17 procent melder om tal på niveau med 2009.

"Det er en stor udfordring for erhvervet, at man ikke alene skal forholde sig til færre gæster og lavere gæsteforbrug, men også til krav fra kunderne om som minimum at levere samme kvalitet til en lavere pris," siger adm. direktør Lone Njor Hulth til Horestas hjemmeside.

Mens København og Nordjylland ligger på den positive side af gennemsnittet, står det især sløjt til med antallet af bord- og værelsesreservationer i det sjællandske område uden for hovedstaden.

"Vi ser også en ændring i forbrugernes adfærd. Særligt erhvervskunderne er mere prisbevidste, end de har været før. Derudover lægger kunderne generelt lidt mindre "i indkøbskurven"," siger Lone Njor Hulth.

Undersøgelsen viser, at det især er på landets feriecentre, at ledelsen har grund til at bekymre sig. Caféer, fastfoodrestauranter, cafeterier, kroer og kursus- og konferencecentre halter også efter i forhold til i fjor.

"Man skal se tilbagegangen i lyset af, at 2009 i forvejen var et meget vanskeligt år for landets hoteller, restauranter og turistvirksomheder med store omsætningstab til følge," siger Lone Njor Hulth.

"Nu har situationen for mange udviklet sig endnu mere i negativ retning."

/ritzau/

borsen statistik bnt
*****||*****Hoteller og restauranter lider fortsat*****||*****Krisen bliver ved med at kradse på de danske hoteller og restauranter. Det viser en konjunkturanalyse, som brancheorganisationen Horesta har gennemført blandt sine cirka 2100 medlemmer.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement