Spillemonopol skal undersøges

01-04-2008 08:13 Regeringen tager nu første skridt mod en opløsning af det danske spillemonopol.

Ifølge Morgenavisens Jyllands-Postens oplysninger skal foråret bruges til at kortlægge konsekvenserne af en mulig liberalisering af det hjemlige spillemarked, der de seneste år har været under stor forandring trods Danske Spils formelle eneret til at udbyde spil som lotto, skrab og oddset.

Via ulovlig annoncering og slagtilbud på internettet har de udenlandske spilleselskaber haft held til at lokke danskerne til i stigende grad at flytte deres indsatser uden for landets grænser og dermed skabe usikkerhed om Danske Spils overskud, der i form af tipsmidler er blevet fordelt til blandt andet idrættens store organisationer siden 1949.

Trods stor opfindsomhed og flere initiativer har Danske Spil derfor mistet markedsandele og kunne i 2007 kun takke en hastigt voksende spillelyst for, at omsætningen alligevel blev på 11,2 mia. kr., hvoraf 1,65 mia. kr. gik til tipsmidler og 1,1 mia. kr. til statskassen i form af afgifter.

Situationens alvor og økonomiske effekter er gennem længere tid blevet diskuteret af regeringens særlige økonomiudvalg med deltagelse af finansministeren, skatteministeren, økonomi- og erhvervsministeren samt kulturministeren.

Både internt i regeringen og i regeringspartierne har emnet sørget for stor debat, da ønsket om at liberalisere markedet er stødt mod kravet om at bevare status quo af hensyn til beløbsmodtagerne.

Timingen af undersøgelsen skønnes da heller ikke at være tilfældig. Senere på ugen ventes EU-Kommissionen nemlig at indlede en sag mod Danmark, da Danske Spils monopol vurderes at forhindre den frie konkurrence.

Ingen af udvalgets medlemmer ønskede mandag at bekræfte afværgemanøvren. Ifølge Jyllands-Postens oplysninger kan det ende med et licenssystem, hvor både Danske Spil og et antal udenlanske spilleselskaber får lov at udbyde spil mod til gengæld at forpligte sig til at overholde skrappe regler for at begrænse risikoen for ludomani.

Derudover skal der betales en afgift, så staten stadig har en portion tipspenge at dele ud af.

Kilde: Jyllands-Posten
borsen statistik bnt
*****||*****Spillemonopol skal undersøges*****||*****Regeringen tager nu første skridt mod en opløsning af det danske spillemonopol.*****||*****
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement