Politik
1 indlæg til denne artikel
Deltag i debattenJustitsministeriet: Finanspagt kræver ikke folkeafstemning
Det skriver ministeriet på sin hjemmeside.
Justitsministeriet konkluderer, at der ikke er tale om suverænitetsafgivelse.
"Sammenfattende finder Justitsministeriet derfor, at Danmark kan ratificere finanspagten efter den almindelige bestemmelse i grundlovens § 19 om traktatindgåelse," lyder det i ministeriets notat, der er sendt til Folketingets Europaudvalg, Folketingets Retsudvalg og medlemmerne af Folketinget.
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Finanspagten er uden tvivl fejlkonstrueret. - 25 EU-lande bør ikke følge samme stramme kurs, når økonomien er så radikalt forskellig imellem landene; fra fx Tyskland med et stort overskud og så de forgældede lande som Grækenland, Spanien, Portugal osv. - Man kan ikke og bør ikke lovgive, me... Læs mere
Finanspagten er uden tvivl fejlkonstrueret. - 25 EU-lande bør ikke følge samme stramme kurs, når økonomien er så radikalt forskellig imellem landene; fra fx Tyskland med et stort overskud og så de forgældede lande som Grækenland, Spanien, Portugal osv. - Man kan ikke og bør ikke lovgive, med mindre der tages højde for virkelighedens mangfoldighed.
Spørgsmålet er om europagten - i sidste ende - ALENE gavner de gældsplagede EURO-lande?
Kommer de danske skatteborgere til syvende og sidst alligevel til at betale andre landes gæld?
Har de danske politiker mandat til at flytte en pengepolitisk kompetence fra folketinget ned til EU?
Er Danmark tvunget til i fremtiden at bidrage til en fond, hver gang man beslutter, at der skal tilføres yderligere midler til fonden?
Kan Danmark få støtte fra fonden?
Som bekendt løser finanspagten ikke de fundamentale problemer. - Pagten tillader ikke et spillerum, til at kunne iværksætte vækst- og jobskabende initiativer, fx Helles kickstart osv., medmindre vore politiker accepterer dummebøder i milliardklassen.
Iflg finanspagten må det strukturelle budgetunderskud højest ligge på 0,5% af BNP. - Der kan dog accepteres et underskud på op til 1%, hvis landene ikke på sigt er i risikozonen, hvad angår røde tal på de offentlige budgetter.
Danmarks budgetunderskud skønnes at ligge: Faktisk -4,5, Cyklisk -1,3, Strukturel -3,2 (Kilde: Europa-Kommissionen. - Tal for 2012 er baseret på prognoser).
Tallene tyder på, at Danmark fra 1.Jan. 2013 ligger til en bøde på op til 0,1% af BNP - penge, der går direkt til EU's generelle budget.
Hvordan kan Danmark tilslutte sig aftalen i finanspagten og samtidig forvente at slippe for sanktioner/bøder, hvis vi bryder finanspagtens regler, som er gældende for alle øvrige lande, der tilslutter sig pagten?
Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Det første regeringen gjorde da de tiltrådte var at fyre DJØF´erne i ministerierne.
Så de jurister og økonomer der er tilbage er nok ..........
Det første regeringen gjorde da de tiltrådte var at fyre DJØF´erne i ministerierne.
Så de jurister og økonomer der er tilbage er nok .......... Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Deltag i debatten
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Seneste politik nyheder
- 26-05-2012
-
12:06
-
11:19
-
10:47
-
10:28
-
10:09
-
09:42
-
09:08
-
08:30
-
08:28
-
08:16
