Politik
1 indlæg til denne artikel
Deltag i debattenEl-Erian: Græsk aftale risikerer at falde fra hinanden
Relateret indhold
Tv indslag
Borsen.dk
Adm. direktør i en af verdens største obligationsfonde, Pimco, Mohamed El-Erian, er ikke optimistisk med hensyn til perspektiverne i den aftale om en lånepakke på 130. mia. euro, som den græske regering accepterede i går.
Det skriver han i en kommentar i Financial Times i dag.
"Der er en høj chance for, at denne aftale vil have samme effekt som sine forgængere, og derfor vil falde til jorden inden for et par måneder," skriver han.
Det er især det de interne stridigheder blandt de græske politikerer og i det græske samfund, der risikerer at spænde ben for aftalen, fordi ingen reelt tør tage ansvar.
"Imens vi byder den græske aftale velkommen, må vi desværre også erkende, at der kun er en lille chance for, at den leder landet ind på vejen til øget vækst og højere beskæftigelse", skriver Mohamed El-Erian.
Den græske befolkning har, som et svar på de reformkrav lånepakken medfører, varslet indledningen af en 48 timers generalstrejke fra i dag.
Hvis disse penge kom tilbage til Grækenlan, og blev anbragt i statsob... Læs mere
Hvis disse penge kom tilbage til Grækenlan, og blev anbragt i statsobligationer, så ville der slet ikke være brug for noget lån til grækerne, ejheller nogen akkord på 50% fra kreditorernes side.
Kunne man ikke lige tage lidt fat på dette? Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Hvornår går det op for politikerne, at "hr og fru Jensen" - altså den brede befolkning - er begyndt "at røre på sig" snart sagt over hele verden. Det er opskriften på revolution - voldelig - hvis tendensen breder sig. Det er derf... Læs mere
Hvornår går det op for politikerne, at "hr og fru Jensen" - altså den brede befolkning - er begyndt "at røre på sig" snart sagt over hele verden. Det er opskriften på revolution - voldelig - hvis tendensen breder sig. Det er derfor på tide at politikerne "retter ind" efter befolkningens ønsker - I ved nok - det hedder demokrati. Merkel har fattet budskabet, og Obama er også drejet mod den brede befolkning.
Hvornår melder den første danske politiker sig på "folkets banehalvdel".
Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Lad folket bestemme i Grækenland, og lad dem udtræde af Euroen og EU - det er jo det, der går imod. De skal ikke have flere penge, de skal have lov til at bringe sig selv på fode igen. Få nu ryddet op i det cirkus, der foregår dernede nu- der kommer ingen tiltro til en bærekraftig økonomisk udvikling, før dette sker, så forstå det dog politikere! Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Det kapitalistiske samfund er 99% af Børsens læsere nok enige om er den klart bedste model, men den skal dæleme styres - ellers bliver den ukontrollable. Kapitalisme er for hardcore professionelle ikke amatører. sammenligner man med amerikansk Football, foregår kampen på grønsværen, omgivet af dommere der styrer slagets gang, mens amatørerne sidder på tilskuerpladserne. Football forbundet har sat spillereglerne. Sådan bør samfundet også være indrettet i et
kapitalistisk samfund - men her er det totalt mudret sammen. Borgerene kan spille hasard med deres boliger som indskud. Spekulere i aktier hvor de er oppe imod millionvis af computerstyrede robotter, som sidder og tager iskolde beslutninger om køb og salg. Samtidig med at de politiske ledere, især i USA har sluppet tøjlerne og lade sig lede til deruguleringer i gearingerne, som har tilladt investeringsfirmaer at proppe lån og finansierings pakker ned i halsen på folk, uden risikostyring.
Jursiter vil altid tænke sådan.
Spekulanter vil altid tænke sådan.
Den indre drivkraft i kapitalismen vil altid opføre sig sådan.
Men skal det fungere, skal der ansvarlig politisk styring.
Det må være politikerne der bærer ansvaret for at vi står hvor vi står nu, det er dem der har svigtet. Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Hvor meget skal EU politikernes drømme om et forenet Europa koste os ???
Hvor meget skal EU politikernes drømme om et forenet Europa koste os ??? Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Det ... Læs mere
Det er efterhånden ved at udvikle sig til et politikker projekt, de vil IKKE tabe ansigt uanset prisen... koste hvad det koste vil ! Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Deltag i debatten
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Seneste politik nyheder
- 26-05-2012
-
12:06
-
11:19
-
10:47
-
10:28
-
10:09
-
09:42
-
09:08
-
08:30
-
08:28
-
08:16

