Politik
1 indlæg til denne artikel
Deltag i debattenMinister vil undersøge fondes skatteforhold
Relateret indhold
Borsen.dk
Friske tal fra Skat viser, at fondene i 2010 blot betalte 130 mio. kr. i skat. Det skriver Berlingske Business.
"Der er noget galt med fondenes skattebetaling set i forhold til deres indtægter og uddelinger," siger Lynge Andersen, som er professor ved CBS og fondsekspert til Berlingske Business.
Udnytter skattemæssige fordele
Fondene har skattemæssige fordele for at tilskynde dem til at dele ud af formuerne. Fondenes fradragsret til almennyttige formål er således ubegrænset, hvor den almindelige dansker højest kan trække 14.500 kr. fra.
Desuden har de et ekstra fradrag, som gør, at de kan fratrække 125 mio. kr. i skat, hvis de donerer 100 mio. kr. Og det er især denne regel, som Lennart Lynge Andersen har fokus på.
"Der må være nogle fonde, der ruller og ruller deres donationer foran sig, samtidig med at de får skattefradrag," siger han til Berlingske Business.
Möger vil tjekke
Og nu lover skatteminister Thor Möger, at han vil se fondene efter i sømmene. Han forventer dog ikke at ændre fondenes skatteforhold.
"Generelt har regeringen ingen planer om at ændre på beskatningen af fonde, men jeg vil følge opfordringen og få klarlagt, om alt er, som det skal være," siger skatteministeren til Berlingske Business.
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Deltag i debatten
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Seneste politik nyheder
- 26-05-2012
-
11:19
-
10:47
-
10:28
-
10:09
-
09:42
-
09:08
-
08:30
-
08:28
-
08:16
- 25-05-2012
-
21:29
