Politik
2 indlæg til denne artikel
Deltag i debattenThorning undlader at svare på spørgsmål om ulighed
Relateret indhold
Borsen.dk
På statsministerens ugentlige pressemøde spurgte en journalist direkte, om det er ok, hvis den økonomiske lighed stiger under hendes regering.
"Jeg synes, at det er rigtig fornuft, at SF med skatteministeren i spidsen har startet de her diskussioner, som naturligvis kan være vanskelige, men som er vigtige i forhold til at diskutere skattereformen," svarede statsministeren på sit ugentlige pressemøde.
Anerkender debat
Debatten om ulighed fik ny næring sidste uge, da skatteminister Thor Möger Pedersen (SF) slog fast, at en skattereform, der handler om at øge arbejdsudbuddet, ikke vil lempe skatten for skatteborgere på overførselsindkomst. Og den melding bakker statsministeren tilsyneladende op om:
"Der er blevet peget på, at når vi skal diskutere skattereform, så handler det om mennesker, der går på arbejde. Der er også rejst en diskussion af, om man skal have en bredere forståelse af, hvad ulighed er. Så jeg har stor anerkendelse for den debat," siger Helle Thorning-Schmidt.
Og da journalisten gentog spørgsmålet om øget ulighed, svarede statsministeren:
"Jeg har det rigtigt godt med, at man har startet en bredere debat om ulighed, som man har gjort nu."
Eva Kjer-sagen skræmmer
Børsens politiske kommentator Helle Ib forklarer, at diskussionen om ulighed er belagt med miner og derfor træder statsministeren så varsomt.
"Jeg tror, at det handler om at statsministeren ikke vil risikere at lyde som Eva Kjer Hansen (V), der som socialminister Fogh-regeringen i 2005, fik voldsomme tæsk for at sige, at det gør ikke noget, hvis uligheden stiger, hvis blot den samlede velstand stiger," siger Helle Ib.
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Altsammen ved flid og afsavn gennem skattebetalingerne. Husk det!
Altsammen ved flid og afsavn gennem skattebetalingerne. Husk det! Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Da du købte hus fik du 73% rabat på skatten - og du fik dyrtidsportioner, og du havde inflasionen som betalte dit hus på 2 år...
Jo tak generationen før min har sandelig aldrig fået noget.
mvh årgang 1958
Da du købte hus fik du 73% rabat på skatten - og du fik dyrtidsportioner, og du havde inflasionen som betalte dit hus på 2 år...
Jo tak generationen før min har sandelig aldrig fået noget.
mvh årgang 1958 Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Til gengæld får de, der arbejder, et beskæftigelsesfradrag på max. kr. 14.100 i 2012, men takket være nedtrapning af sundhe... Læs mere
Til gengæld får de, der arbejder, et beskæftigelsesfradrag på max. kr. 14.100 i 2012, men takket være nedtrapning af sundhedsbidraget til 7% i 2012, giver det en skattebesparelse på max. kr. 4.342,80 for borgere i Københavns Kommune, der ikke er medlem af Folkekirken.
Det er altså takken.
Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Skylder vi dem ikke lidt mere såvel omsorg som pension.... Læs mere
Skylder vi dem ikke lidt mere såvel omsorg som pension.
Folkepensionen udgør pr.person kr. 8.300 for gifte før skat (ca. 5.800,- efter skat).
Det er altså ikke ret meget! Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Enig - folkepensionen er ikke alverdens med de 66.624 kr. brutto, og evt. tillæg på 33.444/69.192 for gifte/ugifte, hvortil skal ligges ca. 15.000 kr. i ATP. Men det ... Læs mere
Enig - folkepensionen er ikke alverdens med de 66.624 kr. brutto, og evt. tillæg på 33.444/69.192 for gifte/ugifte, hvortil skal ligges ca. 15.000 kr. i ATP. Men det har da ALDRIG været en hemmelighed at det var sådan, så hvis man valgte ikke at spare ekstra op, så er det vel en selv at det falder tilbage på.
Vi kan jo også takke dagens pensionister for velfærdssamfundet, og tak for den regning forresten. Nu mener du så at vi skal læsse endnu flere penge i pensionisterne, fordi de har arbejdet hele deres liv. Ja undskyld mig, jeg har været på arbejdsmarkedet siden jeg var 20 år, og slipper formentlig først når jeg er 70 år, altså 10 år senere at mine forældre. Så jeg skal også arbejde hele mit liv.
Hvem sender jeg regningen til? Ingen! For jeg sparer selv op til min pension, på trods af at skatten er væsentligt højere end dengang (velfærdsmaskinen er jo vokset væsentligt), et hus koster 7-10 gange så meget og skattefradraget er nedsat fra 68% til 25% om nogle år. Så jeg må bare undvære en større del af min løn nu, således at der er mere til de år jeg går på pension. Det sker så ikke frivilligt men via en arbejdsmarkedspension hvilket er fornuftigt nok, da ikke alle ville være kloge nok til at ligge til side til pensionen ellers.
Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Hvis man ikke gider at spare op til sin alderdom, er det vel også rimeligt nok, at man ikke kommer til at leve i sus og dus, den dag man går på pension.
I dag er det desuden sådan, at dem som aldrig har sparet en krone op til pensionen, bliver belø... Læs mere
Hvis man ikke gider at spare op til sin alderdom, er det vel også rimeligt nok, at man ikke kommer til at leve i sus og dus, den dag man går på pension.
I dag er det desuden sådan, at dem som aldrig har sparet en krone op til pensionen, bliver belønnet med et hav af tillæg. De eneste som bliver snydt her, er dem, som valgte at lægge penge til side, mens de var i arbejde. Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dig kan jeg ikke engang tage seriøst, sådan en egoistisk person der har nasset sig til sit levebrød bvdr. siger jeg bare, hvad med lidt taknemmelighed, til dem der har gjort det muligt for dig, at leve i sus og dus og ja, i forhold til dem der har skabt dette, så lever du/vi i sus og dus i dag.
Håber du kommer til, at mærke krisen helt ind til benene og bliver en af dem, der kommer til, at leve for det de gjorde engang. Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
I 1952 ændredes ferien fra 2 uger til 3 uger
I 1959 ændredes arbejdstiden fra 48 timer til 45 timer ugentligt
I 1972 ændredes ferien fra 3 uger til 4 uger
i 1974 ændredes arbejdstiden til 40 timer
I 1979 ændredes ferien til 5 timer
I 1990 ... Læs mere
I 1952 ændredes ferien fra 2 uger til 3 uger
I 1959 ændredes arbejdstiden fra 48 timer til 45 timer ugentligt
I 1972 ændredes ferien fra 3 uger til 4 uger
i 1974 ændredes arbejdstiden til 40 timer
I 1979 ændredes ferien til 5 timer
I 1990 ændredes arbejdstiden til 37 timer
Sø blev Du så meget klogere! Luk
Der var ikke noget der hed SU, så vi måtte selv ... Læs mere
Der var ikke noget der hed SU, så vi måtte selv skaffe pengene til studietiden. Det var slet ikke ualmindeligt, at man havde en studiegæld på 100-150.000 kr. når man var færdig.
Ser Du unge mand, hvis de unge ellers gad tage fat, og betalte det de skal i skat, og betalte deres SU tilbage - så ville der være penge nok til pensionisterne - de har jo selv betalt skat hele livet til deres pension.
Så lad os starte med at droppe SUén Luk
Deltag i debatten
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Seneste politik nyheder
- 26-05-2012
-
11:19
-
10:47
-
10:28
-
10:09
-
09:42
-
09:08
-
08:30
-
08:28
-
08:16
- 25-05-2012
-
21:29
