Politik

Hør lydfilen i lækagesagen
Foto : Scanpix

Hør lydfilen i lækagesagen

Relateret indhold

Tv indslag

Politiet vil undersøge lydfil i lækagesag
Politiet vil undersøge lydfil i lækagesag

Borsen.dk


13-12-2011 12:41 Ekstra Bladet har varmet op til afsløringen af den hemmelige telefonoptagelse, der danner grundlag for lækagesagen. Nu har du mulighed for at høre telefonsamtalen.

Efter at være blevet droppet sidste sommer er sagen om de lækkede oplysninger om danske, udsendte soldater i krig tilbage i overskrifterne.

Politiet vil nu forsøge at opdrive yderligere materiale og derefter vurdere, om en genåbning af sagen kommer på tale.

Nu har Ekstra Bladet desuden offentligt den omtalte lydfil fra januar 2010, som chefredaktør Poul Madsen for et par dage siden anonymt fik.

Avisen oplyser, at den 17 minutter lange lydfil er en samtale mellem TV2-journalisten Rasmus Tantholdt og nu forhenværende DR-journalist Nils Giversen. De taler om, hvordan Tantholdt ulovligt fik besked om, at en gruppe af jægersoldater var på vej i krig.

Ifølge optagelsen var det forsvarsminister Søren Gades daværende spindoktor, Jacob Winther, der lækkede informationer til TV2, skriver Ekstra Bladet.

Hør lydfilen på Ekstra Bladets hjemmeside.
borsen statistik bnt
*****||*****Hør lydfilen i lækagesagen*****||*****Ekstra Bladet har varmet op til afsløringen af den hemmelige telefonoptagelse, der danner grundlag for lækagesagen. Nu har du mulighed for at høre telefonsamtalen.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement