Politik

1 indlæg til denne artikel

Deltag i debatten
Liberal Alliance kan stikke kniv i konservativ flanke
Foto : Scanpix

Liberal Alliance kan stikke kniv i konservativ flanke

Relateret indhold

Afstemning

Er alliancen mellem De Radikale og Konservative en god idé?

Borsen.dk


29-08-2011 13:44 Alliancen mellem De Konservatives leder Lars Barfoed og De Radikales leder Margrethe Vestager presser Liberal Alliance. Men det åbner også en hårdt tiltrængt flanke, hvor partiet kan hente nye vælgere.

”Klassiske konservative borgelige vælgere kan blive nervøse for, om alliancen mellem De Radikale og De Konservatives betyder, at De Konservative ikke lige så klart bakker op om blå bloks politik, og det kan betyde, at borgerlige vælgere søger hen til Liberal Alliance, som så også fremstår som et reformivrigt parti,” siger politisk kommentar Peter Goll, der er seniorrådgiver og ledende partner i Geelmuyden.Kiese.

Og for Liberal Alliance er der er brug for alle de stemmer, der kan hentes ind, for i den seneste meningsmåling fra Gallup står Liberal Alliance til at få 3,2 pct. af stemmerne, hvor partiet tidligere i år toppede med en meningsmåling, der gav partiet 8,8 pct. af stemmerne.

Presset fra flere sider

Peter Goll peger på, at Liberal Alliances partileder Anders Samuelsen er presset fra flere sider.

Dels står partiets reform-dagsorden svagere, i og med at VK-regeringen under statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) har gennemført flere store reformer af blandt andet dagpengesystemet og efterlønnen.

Dertil kommer, at Liberal Alliance som Socialistisk Folkeparti (SF) har toppet for tidligt i meningsmålingerne, og så er Liberal Alliance ikke længere det friske pust i dansk politik.

”Den optur som både LA og SF nød godt af, bundede i, at vælgerne efterspurgte partier, der skabte og stod for noget nyt i dansk politik,” siger Peter Goll

Tendensen med, at vælgerne med lys og lygte søgte efter nye koste i dansk politik kunne aflæses ved det seneste folketingsvalg i 2007, hvor Ny Alliance, der senere blev til Liberal Alliance, under valgkampen stod til at få op til 18 mandater i folketinget.

Samme tendens nød Socialistisk Folkeparti (SF) godt af, da partiet i foråret 2010 lå og var oppe i nærheden af 20 pct. af stemmerne mod de cirka 13 pct., SF står til at få ved det kommende folketingsvalg den 15. september.

”I dag er det De Radikale, der står for det nye i dansk politik, og Vestagers alliance med Barfoed understreger, at det er hos dem det sner og det giver lidt mindre glans til Liberal Alliance,” siger Peter Goll.

Angrebsflanke

Barfoeds alliance med Vestager giver dog Anders Samuelsen en tiltrængt angrebsflanke, og Samuelsen var ikke sen til at føre kniven rundt i det konservative sår.

”Samuelsens angreb på De Konservative og forsøg på at stikke en kniv i den konservative flanke blev indledt i går i partilederdebatten på TV2, hvor Samuelsen erklærede, at han ikke kunne finde på at skabe tvivl om tilhørsforholdet til den borgelige lejr,” siger Peter Gool, der ikke er i tvivl om, at Liberal Alliance vil intensivere angrebet på De Konservative gennem annoncer og i fremtidige interviews og tv-debatter.

Dertil kommer, at De Konservative risikerer at komme under dobbelt angreb, hvor det ikke kun er Liberal Alliance, der vil forsøge at gå på strandhugst i den konservative vælgerbase.

”Dansk Folkepartis leder Pia Kjærsgaard vil forsøge at kapre konservative vælgere, der tænker på fædrelandet, mens Anders Samuelsen vil forsøge at hente reformivrige konservative vælgere,” siger Peter Goll.
borsen statistik bnt
*****||*****Liberal Alliance kan stikke kniv i konservativ flanke*****||*****Alliancen mellem De Konservatives leder Lars Barfoed og De Radikales leder Margrethe Vestager presser Liberal Alliance. Men det åbner også en hårdt tiltrængt flanke, hvor partiet kan hente nye vælgere.*****||*****

Det hjælper heller ikke, at
J Mikkelsen | 29.08.2011 kl 14:07
Langt de fleste medier har skøjten hen over LA's DREAM-model som måske var nøglen til fremtiden.

Medierne har m.a.o. prioriteret underholdningsværdien i den børnehave, som politikerne demonstrere overfor en målløs befolkning.
Langt de fleste medier har skøjten hen over LA's DREAM-model som måske var nøglen til fremtiden.

Medierne har m.a.o. prioriteret underholdningsværdien i den børnehave, som politikerne demonstrere overfor en målløs befolkning. Luk
Luk
Skriv venligst årsagen til din anmeldelse. Vores moderatorer vil kigge på den hurtigst muligt.
Årsag

Indsend
Luk
Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement