Politik

1 indlæg til denne artikel

Deltag i debatten

Radikale kalder grænsekontrol ubrugelig

Af Ritzau
11-05-2011 20:59 "Det er efter min opfattelse fuldstændig uden for virkelighedens verden."

Onsdagens aftale mellem regeringen, Dansk Folkeparti og Kristendemokraterne om grænsekontrol falder ikke i god jord hos Lone Dybkjær, Radikale Venstres ordfører.

"Pengene er dårligt anvendt, og vi synes ikke, de løser den opgave, som de påstår, skal løses," siger Lone Dybkjær til Ritzau.

Hun slår på, at grænsekontrollen, der medfører en udgift til de danske skatteydere på mere end 500 millioner kroner frem til 2015, ikke vil løse problemerne med "markant stigning i den grænseoverskridende kriminalitet", som regeringen skriver.

"Vi har 7000 kilometer kyststrækning, og vi kan ikke have toldere stående langs hele kysten. Det er ikke det, der skal til," siger hun.

I stedet mener De Radikale, at hvis Danmark for alvor skal bekæmpe grænseoverskridende kriminalitet, så skal vi droppe retsforbeholdet i EU og klare opgaven ved en styrket politiindsats og et øget Europol-samarbejde.

I en pressemeddelelse gør partiet ligeledes opmærksom på, at Rigspolitiet tidligere har advaret mod at genoptage grænsekontrollen.

Det skete, da daværende justitsminister Brian Mikkelsen (K) i december 2009 - efter råd fra Rigspolitiet - oplyste Folketingets retsudvalg, at:

"...en genindførelse af grænsekontrollen hverken er nødvendig eller hensigtsmæssig til bekæmpelse af grænseoverskridende kriminalitet."

De Radikale mener derfor, at regeringen kun har indgået aftalen for at føje Dansk Folkeparti.

"Det er desværre ikke første gang, at regeringen sælger ud af sin Europa-politik for at danse efter Cirkus Kjærsgaards fløjte. Vi sender nogle helt forkerte signaler til vores nabolande i EU," skriver Lone Dybkjær.

/ritzau/

borsen statistik bnt
*****||*****Radikale kalder grænsekontrol ubrugelig*****||*****"Det er efter min opfattelse fuldstændig uden for virkelighedens verden."*****||*****

Kan det være at RAD er dømt ude istedet.
Skybird | 11.05.2011 kl 21:50
Nu har du altid haft Nej hatten på Marianne når det gælder at beskytte os alm. Danske mennesker, men pas på du ikke selv dømmes ude (ubruglig).
Vi kan jo ikke fodre resten af verden selvom vi nok så gerne ville.
Nu har du altid haft Nej hatten på Marianne når det gælder at beskytte os alm. Danske mennesker, men pas på du ikke selv dømmes ude (ubruglig).
Vi kan jo ikke fodre resten af verden selvom vi nok så gerne ville. Luk
Luk
Skriv venligst årsagen til din anmeldelse. Vores moderatorer vil kigge på den hurtigst muligt.
Årsag

Indsend
Luk
Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement