Politik

Vælgernes dom: Thorning er værst
Foto : Scanpix

Vælgernes dom: Thorning er værst

06-08-2010 07:03 Helle Thornings-Schmidts (S) skattesag er langt mere alvorlig end Lene Espersens (K) ferieafbud til møder på udenrigsministerniveau.

Det er vælgernes dom i en ny måling fra Greens Analyseinstitut for dagbladet Børsen.

Knap halvdelen af de adspurgte mener, at S-formandens skattefadæse vinder i upopularitetskonkurrencen. Hver tredje holder derimod på, at K-formanden står med de dårligste kort.

At Thorning-Schmidt får den hårdeste vurdering, overrasker ikke kommunikationsekspert og ekstern lektor på Roskilde Universitetscenter (RUC), Rasmus Jønsson. Hun har nemlig en potentiel alvorlig juridisk sag på halsen, mens Lene Espersen har opført sig som en elefant i en glasbutik og selv gjort en mindre betydelig sag til forsidestof.

Selv blandt S-vælgerne mener hver fjerde, at Thorning-Schmidts sag er mere alvorlig end Espersens. 75 pct. af K-vælgerne mener, at Thorning-Schmidt er værst.

Jura og moral

"Helle Thornings-Schmidts sag er alvorligst, fordi der er det juridiske aspekt, hvor vælgerne spørger sig selv, om hun kan styre landets økonomi, hvis hun ikke kan finde ud af skattereglerne. Derudover er der den moralske dimension, hvor hun har prædiket om fællesskab. men måske ikke selv bidrager til samfundskagen," siger Rasmus Jønsson.

Hos Socialdemokraterne håber næstformand og skatteordfører Nick Hækkerup, at vælgerne vil se igennem "den personbestemte dagsorden".

"Målingen er i høj grad udtryk for, hvor meget sagerne har fyldt i pressen lige nu og her. Det er en refleksion af pressens håndtering af sagerne, og man skal længere på afstand for at vurdere, hvad den reelle effekt er," siger Nick Hækkerup. Han tror, at Thorning-Schmidts skattesag helt naturligt vil dø, når Skats udredning af sagen bliver fremlagt.

Læs hele artiklen i dagbladet Børsen
borsen statistik bnt
*****||*****Vælgernes dom: Thorning er værst*****||*****Helle Thornings-Schmidts (S) skattesag er langt mere alvorlig end Lene Espersens (K) ferieafbud til møder på udenrigsministerniveau.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement