Politik

K-top står bag Lene Espersen
Foto : Scanpix

K-top står bag Lene Espersen

30-07-2010 15:03 Den konservative partiformand og udenrigsminister, Lene Espersen, får fuld opbakning fra den konservative folketingsgruppe midt i sit livs politiske krise.

Gruppeformand Henriette Kjær udtaler sig nu for første gang til medierne i sagen om Lene Espersens ferie og afbud til flere udenrigspolitiske møder. I en mail til Berlingske.dk skriver hun ja til, at hele den konservative folketingsgruppe bakker op om Lene Espersen.

"Når jeg ikke hidtil har svaret på henvendelser fra pressen i denne sag skyldes det to ting. Dels at jeg tillader mig at holde ferie - og det med god samvittighed - dels at det er en sag der er kommet fuldstændig ud af proportioner og har karakter af kampagnejournalistik, hvor medierne i en nyhedsfattig periode støttet af diverse levebrødskommentatorer - er gået helt over gevind," skriver Henriette Kjær og revser mediernes behandling af udenrigsministeren.

"Den slags ønsker jeg på ingen måde at bidrage til. Men jeg kan slå fast, at såvel før sommerferien som efter sommerferien er der 100 procents opbakning og tillid til Lene Espersen fra den konservative folketingsgruppes side."

Henriette Kjær begrunder Lene Espersens flere afbud til udenrigspolitiske møder med, at en udenrigsminister modtager så mange invitationer at vedkommende i princippet kunne være udrejst 500 dage om året. 

At Lene Espersen sendte embedsmænd afsted til EU-ministermødet i denne uge, finder Henriette Kjær også helt i orden. 

Berlingske Tidende har de seneste dage forsøgt at få en kommentar fra hele den konservative inderkreds omkring Lene Espersen. Kun socialminister Benedikte Kiær og justitsminister Lars Barfoed har forsvaret deres chef, og flere kommentatorer undrer sig over K-ledelsens tavshed i dagens Berlingske Tidende. 

Berlingske Tidende har forsøgt at få en kommentar fra økonomi- og erhvervsminister Brian Mikkelsen.

Kilde: Berlingske Tidende
borsen statistik bnt
*****||*****K-top står bag Lene Espersen*****||*****Den konservative partiformand og udenrigsminister, Lene Espersen, får fuld opbakning fra den konservative folketingsgruppe midt i sit livs politiske krise.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement