Politik

EU-Kommissionen foreslår græsk redningsplan

19-03-2010 20:17 EU-Kommissionen er klar til at foreslå en mekanisme, der skal sikre koordineret økonomisk hjælp til det kriseramte Grækenland.

Et sådan instrument vil omfatte et system af koordinerede bilaterale lån, oplyser EU-Kommissionens formand, José Manuel Barroso, fredag aften.

"Vores mål er at få et instrument, der er designet af eurozonen," siger han.

Eurozonen har ikke en særlig fond eller pulje, der kan komme nødstedte økonomier til undsætning.

Der har ugen igennem været forlydender om, at Den Internationale Valutafond (IMF) derfor skal træde til med finansiel støtte til Grækenland. Det har flere lande vægret sig imod og plæderet for, at der skal findes en europæisk løsning for at komme Grækenland til hjælp.

"Jeg vil ikke spekulere i, om der vil være et finansielt bidrag fra Den Internationale Valutafond," siger Barroso.

Men han konstaterer, at det ikke nytter at blive ved med at skubbe problemet foran sig.

"Jeg opfordrer EU's ledere til at enes om det instrument så hurtigt som muligt."

Barros presser på for, at EU's topmøde allerede i den kommende uge skal beslutte en redningsplan for Grækenland.

Barroso sætter ikke tal på, hvor mange penge det drejer sig om, eller hvordan det praktisk skal udføres.

/ritzau/
borsen statistik bnt
*****||*****EU-Kommissionen foreslår græsk redningsplan*****||*****EU-Kommissionen er klar til at foreslå en mekanisme, der skal sikre koordineret økonomisk hjælp til det kriseramte Grækenland.
*****||*****
Annonce:
Børsen abonnement
Dagbladet Børsen
Børsen Lørdag
Den elektroniske avis
Online kurslister
Virksomhedsfakta
Elektronisk arkiv
 Danmarks bedste erhvervsarkiv med mere end 325.000 artikler
Søgeagenter
 Overvåg de personer, virksomheder og brancher du ønsker 
Greens biografidatabase
Pleasure magasiner
Business magasiner
 7 magasiner årligt med fokus på dansk erhvervsliv
Sponsoreret af
 
 
  Annoncer
borsen statistik