Politik

Nyt græsk rentechok - rygter om tysk hjælp
Grækenlands premierminister George Papandreou kæmper for at undgå et økonomisk sammenbrud for græsk økonomi - og en hidtil uset krise for eurozonen.
Foto : Bloomberg

Nyt græsk rentechok - rygter om tysk hjælp

28-01-2010 15:58 Opdateret kl. 16.00 - Den græske rente er torsdag fortsat op i et vildt ridt, der har sendt den 10-årige statsobligations rente op på 7,11 pct., en stigning på 37 basispoint.

Stigningen kommer efter gårsdagens rekordhop på 49 basispoint.

Eurozone-kollegaen Portugal har oplevet en stigning på 11 basispoint til en rente på 4,33 pct., mens resten af eurozonens renter holder sig i ro.

Rygter om græsk hjælpepakke

Ifølge den franske avis Le Monde arbejder Tyskland og Frankrig i al hemmelighed på en redningsplan for Grækenland og dermed måske også for euroen.

Men den tyske regering afviser alle rygter. Ifølge talsmanden for det tyske finansministerium, Jeanette Schwamberger, er er intet i rygterne.

Den græske rente begyndte sin stejle opadgående kurve i går, efter EU-Kommissionen under det økonomiske topmøde i Davos påpegede, at landets regering ikke har gjort nok for at begrænse underskuddet på statsbudgettet.

Papandreou lover bod og bedring

Den græske premierminister George Papandreou erkender, at Grækenland er ude i et meget alvorligt stormvejr. Men han er sikker på, at grækerne nu godt er klar over problemerne.

"Grækerne har indset at de stor overfor alvorlige problemer og er fast besluttede på at gøre hvad der skal til for at få løst problemerne, også selv om det bliver smertefuldt," sagde han under et interview i dag i Davos.

Han slog også fast, at markedet om kort tid vil se, at "vi mener, hvad vi siger".

Den græske regering kæmper med næb og klør imod at også Moody's nedgraderer Grækenands økonomi og evne til at tilbagebetale gæld.

Sker det, vil alle tre toneangiovende ratingkoncerner have nedgraderet landet. Og dermed gjort græske statsobligationer stort set ubrugelige på det internationale kreditmarked.

Med en rente på 7,1 pct., er den græske 10-årige rente nu 3,91 pct. højere end den tyske, der ligger på 3,20 pct.
borsen statistik bnt
*****||*****Nyt græsk rentechok - rygter om tysk hjælp*****||***** Opdateret kl. 16.00 - Den græske rente er torsdag fortsat op i et vildt ridt, der har sendt den 10-årige statsobligations rente op på 7,11 pct., en stigning på 37 basispoint.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement