Politik

Finansloven er vedtaget

17-12-2009 10:44 Danmarks husholdningsbudget for næste år er vedtaget i Folketinget med et usædvanligt bredt flertal.

Alle partier undtaget Enhedslisten stemte torsdag for finansloven for 2010, selvom der til det sidste er stor uenighed om den økonomiske politik.

Oppositionen klandrer regeringen for ikke at have en plan for genopretning af dansk økonomi efter krisen og efterlyser flere initiativer, der skal bremse stigningen i arbejdsløsheden.

Socialdemokraterne foreslog i et ændringsforslag til finansloven blandt andet en vækstpakke på 13 milliarder kroner. Det blev afvist af regeringen og Dansk Folkeparti, der indgik den endelige finanslovsaftale i november.

Underskuddet på de offentlige finanser ventes næste år at nå hele 94 milliarder kroner, og regeringspartierne kritiserer oppositionen for at ville gøre hullet i statskassen endnu større.

SF har i tidligere år ikke stemt finansloven, men har besluttet at stemme for denne gang af principielle grunde, ligesom Socialdemokraterne og De Radikale gør det.

/ritzau/
borsen statistik bnt
*****||*****Finansloven er vedtaget*****||*****Danmarks husholdningsbudget for næste år er vedtaget i Folketinget med et usædvanligt bredt flertal.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement