Politik

Dong trækker sig fra nordtysk kraftværk-projekt

11-12-2009 14:48 Bestyrelsen hos Dong Energy har fredag besluttet at afvikle selskabets videre deltagelse i undersøgelserne af mulighederne for at opføre et kraftværk ved Greifswald i Nordtyskland.

Det fremgår af en meddelelse fra selskabet.

Begrundelsen for at trække sig er, at Dong Energy ikke længere finder, at der er den nødvendige politiske opbakning til projektet. Sagsbehandlingen er trukket i langdrag, og der er ikke udsigt til en snarlig afklaring.

"Dong Energy er afhængig af et tæt samspil med det samfund, vi skal betjene. Vi har derfor taget konsekvensen af, at vi ikke længere føler, at vi har den fornødne politiske opbakning til projektet fra delstatsregeringen i Mecklenburg-Vorpommern," siger Anders Eldrup, der er administrerende direktør hos Dong Energy, i meddelelsen.

Med den begrundelse har Dong derfor besluttet at indstille deltagelsen i de tyske projektplaner.

"Vi vil i stedet koncentrere os fuldt ud om andre investeringsprojekter i vores pipeline," siger han.

Nyhedsbureauet Direkt
borsen statistik bnt
*****||*****Dong trækker sig fra nordtysk kraftværk-projekt*****||*****Bestyrelsen hos Dong Energy har fredag besluttet at afvikle selskabets videre deltagelse i undersøgelserne af mulighederne for at opføre et kraftværk ved Greifswald i Nordtyskland.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement