Politik

Kina og Rusland styrker bånd

13-10-2009 08:10 Med handelsaftaler til en samlet værdi af 3,5 milliarder dollar (17,6 milliarder kroner) styrker Kina og Rusland deres tætte, men stedse mere ulige forhold.

Det sker under den russiske premierminister, Vladimir Putins, besøg i Beijing.

Putin vil i den kinesiske hovedstad også drøfte internationale spørgsmål i samtalerne med den kinesiske premierminister, Wen Jiabao.

Blandt emnerne er Nordkoreas atomvåben og de seneste raketforsøg.

Men med Kinas økonomi, som buldrer af sted, mens Rusland bliver holdt tilbage af den globale økonomiske nedtur, forsøger de to stormagter at finde sammen om handel, energi og politisk forståelse, som kan løfte begge. Og altså også Rusland.

De nye handelsaftaler blev underskrevet tirsdag på andendagen af Putins besøg. Aftalerne omfatter blandt andet et lån fra Kinas Landbrugsbank til Ruslands næststørste långiver, VTB.

Der er desuden forlydender om, at Kina vil forpligte sig til at aftage noget af den russiske naturgas.

Mens den kinesiske økonomi er på kurs mod vokse otte procent i år, ventes Ruslands økonomi derimod at skrumpe med otte procent.

De to økonomier er henholdsvis verdens tredjestørste og niendestørste.

/ritzau/Reuters
borsen statistik bnt
*****||*****Kina og Rusland styrker bånd*****||*****Med handelsaftaler til en samlet værdi af 3,5 milliarder dollar (17,6 milliarder kroner) styrker Kina og Rusland deres tætte, men stedse mere ulige forhold.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement