Politik

Erhvervslivet ønsker flere hjælpepakker

23-09-2009 07:08 Løkke-regeringens længe ventede erhvervspakke med lånegarantier til mindre og mellemstore virksomheder er langt fra tilstrækkelig til at dække virksomhedernes behov.

Det er beskeden fra erhvervslivets organisationer, der efterlyser en yderligere udsættelse af fristerne for indbetaling af moms og skat, sikkerhed for fastforrentede eksportlån og en større ramme for pakken på 4,2 mia. kr. Det skriver dagbladet Børsen.

"Vi havde gerne set, at pakken blev på de 5 mia. kr., som regeringen oprindeligt havde meldt ud. Og den sidste milliard kunne man have brugt på at finansiere forlængede kredittider for indbetaling af moms og A-skat. For nu er man begyndt at rulle kredittiderne tilbage, og det vil gå ud over virksomhedernes omsætning og koste arbejdspladser," siger adm. direktør i Dansk Erhverv, Jens Klarskov, der dog roser de initiativer, der er med i pakken.

Også Håndværksrådet og Dansk Byggeri efterlyser, at regeringen havde holdt fast i de 5 mia. kr.

"Det er en væsentlig svækkelse af pakkens mulighed for at hjælpe Danmarks små og mellemstore virksomheder ud af den kreditklemme, som stadig hæmmer virksomhederne alvorligt," siger cheføkonom i Håndværksrådet, Jacob Thiel.

Log ind på borsen.dk og læs hele artiklen fra dagbladet Børsen (se link til højre).
borsen statistik bnt
*****||*****Erhvervslivet ønsker flere hjælpepakker*****||*****Løkke-regeringens længe ventede erhvervspakke med lånegarantier til mindre og mellemstore virksomheder er langt fra tilstrækkelig til at dække virksomhedernes behov.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement