Politik

2 indlæg til denne artikel

Deltag i debatten
Auken: Løkke er en tøsedreng
Foto : Scanpix

Auken: Løkke er en tøsedreng

28-05-2009 09:16 Statsminister Lars Løkke Rasmussen er "en tøsedreng", når han kun vil invitere tibetanernes åndelige leder, Dalai Lama, til et privat møde.

Det mener SF's spidskandidat til europaparlamentsvalget, Margrete Auken.

"Hvis den danske regering mener noget med begrebet "værdikamp", så bør den komme ind i kampen for alvor," siger Margrete Auken i en pressemeddelelse.

Dalai Lama ankommer fredag til Danmark, hvor han skal mødes med Lars Løkke Rasmussen i embedsboligen, Marienborg.

De følgende to dage skal lamaen give buddhistiske belæringer og holde foredrag for en større skare i Bella Center i København. Den 73-årige Dalai Lama skal også tale med medlemmer af Folketingets Udenrigsudvalg og Udenrigspolitisk Nævn.

Privat møde

På sit ugentlige pressemøde understregede Lars Løkke Rasmussen dog, at mødet med Dalai Lama er "privat og ingen sammenhæng har med regeringen eller for den sags skyld Danmarks Kina-politik".

Meldingen kom efter protester fra den kinesiske ambassade i Danmark.

Det får Margrete Auken til at kalde Løkke for "en tøsedreng".

"Kampen for tibetanernes sag er reelt også kinesernes sag. For den almindelige kineser lever jo også uden basale menneskerettigheder og politisk frihed. Den danske regering må have modet til at sætte sig hårdere op imod Kina diplomatisk, når nødvendigheden af en indsats er indiskutabelt," siger Margrete Auken.

Dansk Folkeparti undrer sig over SF's kritik.

"Det er ren protokol. Den måde statsministeren og udenrigsministeren modtager Dalai Lama på foregår fuldstændig efter bogen. Vi er fuldt tilfredse," siger Dansk Folkepartis udenrigsordfører, Søren Espersen, til Ritzau.

Han minder om, at tidligere statsminister Poul Nyrup Rasmussen (S) i 2000 kun ville mødes med Dalai Lama i et VIP-lokale i Københavns Lufthavn, mens Løkke modtager tibetanernes eksilleder på Marienborg.

/ritzau/
borsen statistik bnt
*****||*****Auken: Løkke er en tøsedreng*****||*****Statsminister Lars Løkke Rasmussen er "en tøsedreng", når han kun vil invitere tibetanernes åndelige leder, Dalai Lama, til et privat møde.*****||*****

Margrete Auken er ikke bevet inviteret
SPAMM | 28.05.2009 kl 22:03
til et møde med Lamaen - så hun er mopset - det er jo det politik handler om ...ikkkk?
til et møde med Lamaen - så hun er mopset - det er jo det politik handler om ...ikkkk? Luk
Luk
Skriv venligst årsagen til din anmeldelse. Vores moderatorer vil kigge på den hurtigst muligt.
Årsag

Indsend
Luk
Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Auken
Altialt | 28.05.2009 kl 14:47
Pladder igen. Tag jer dog sammen derinde - især oppositionen, og koncentrer jer dog om de vigtigere ting. Som før nævnt, hvis dette er det generelle billede af dansk politik, er det jo totalt til grin, en tur i cirkus giver sgu samme oplevelse. Jeg forstår bedre,... Læs mere
Pladder igen. Tag jer dog sammen derinde - især oppositionen, og koncentrer jer dog om de vigtigere ting. Som før nævnt, hvis dette er det generelle billede af dansk politik, er det jo totalt til grin, en tur i cirkus giver sgu samme oplevelse. Jeg forstår bedre, hvis den danske økonomi står til at give underskud i fremtiden, når der bruges tid og energi på disse latterlige diskutioner i regeringen. Grow up, og bliv jeres ansvar voksent! Luk
Luk
Skriv venligst årsagen til din anmeldelse. Vores moderatorer vil kigge på den hurtigst muligt.
Årsag

Indsend
Luk
Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement