Økonomi

Forsker: Transport-forlig er skrabet

Af Ritzau
23-02-2012 19:11 Parterne på transportområdet er nået frem til et økonomisk skrabet forlig, der bærer præg af krisen.

Sådan lyder meldingen fra professor og arbejdsmarkedsforsker ved Aalborg Universitet, Flemming Ibsen.

"Det helt overordnede i forliget er, at arbejdsgiverne slipper med små omkostningsstigninger, og at de ansatte i transportsektoren har måttet acceptere et reallønsfald," siger han.

Knasterne under forhandlingerne har været løn, uddannelse og bedre ordninger til seniorerne.

Og parterne er altså kommet frem til en aftale, der indebærer et reallønsfald.

"De har måttet acceptere et reallønsfald, ligesom de måtte fra 2010 til 2012. Så det bliver nærmest fire år med en faldende realløn. Så har de fået nogle sociale goder og tryghedsgoder i stedet," siger Flemming Ibsen.

Også gode ideer

Han peger blandt andet på overenskomstens seniorordning og opsigelsesvarslen, der er blevet forlænget med to uger, som nogle af de goder, lønmodtagerne til gengæld har fået.

"Der er ting fra industriforliget, som går igen her. Lønmodtagerne kan selv bytte pensionsindbetalinger om til fridage, men de betaler jo så gildet selv, siger han og henviser til, at det er et resultat, som industriens parter også kom frem til."

"Til gengæld har man ikke rigtig fået noget på social dumping, og så har man måtte acceptere et reallønsfald. Det er et meget skrabet forlig, som følger det billede, vi havde fra industriens forlig," fortsætter han.

Social dumping er ellers et tema, der har fyldt meget op til overenskomstforhandlingerne.

Begrebet dækker over unfair konkurrence på løn og arbejdsvilkår fra udenlandsk arbejdskraft, men er altså ikke kommet på listen over det, der er med i transportområdets toårige overenskomst.

/ritzau/

borsen statistik bnt
*****||*****Forsker: Transport-forlig er skrabet*****||*****Parterne på transportområdet er nået frem til et økonomisk skrabet forlig, der bærer præg af krisen.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs