Økonomi

Kinas handel med omverdenen falder

Af Ritzau
10-02-2012 09:22 Kinas samhandel med udlandet er gået ned, viser nye tal fra Kinas Nationale Statistiske Kontor.

Nedgang i den hjemlige økonomi, uro i omverdenen og nedlægning af fabrikker er hovedårsagerne.

Eksporten i januar i år faldt med 0,5 procent, mens importen faldt med hele 15,2 procent i forhold til januar i fjor.

Samtidig steg overskuddet på Kinas handelsbalance i januar med 50 procent i forhold til i fjor. Overskuddet i januar var 135 milliarder kroner, det højeste i seks måneder.

Økonomer siger, at tallene for januar skal taget med et gran salt. Januar er en stor feriemåned i Kina, hvor millioner af kinesere fejrer den såkaldte Forårs Festival.

Mange kinesiske virksomheder kører for lavt blus eller er helt lukkede, for at ansatte kan besøge familier og venner.

Alligevel siger økonomer, at de seneste tal er tegn på, at den kinesiske økonomi, verdens næststørste efter USA, er på vej ind i en periode med lavere vækst som følge af krisen i EU og USA og den deraf følgende mindre efterspørgsel.

Kina har haft en økonomisk vækst på otte til ni procent gennem mange år. IMF, Den Internationale Valutafond, har i sin seneste analyse nedskrevet forventninger til den kinesiske vækst med cirka fire procentpoint fra de 8,2 procent, der var prognosen i januar.

/ritzau/Reuters

borsen statistik bnt
*****||*****Kinas handel med omverdenen falder*****||*****Kinas samhandel med udlandet er gået ned, viser nye tal fra Kinas Nationale Statistiske Kontor.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs