Økonomi

Danskerne ser fortsat kulsort på egne forbrugsmuligheder
Foto : Colourbox

Danskerne ser fortsat kulsort på egne forbrugsmuligheder

23-01-2012 09:03 Krisen i Europa har ramt den danske forbrugertillid. Indikatoren for forbrugertilliden steg til minus 7 i januar mod minus 9,8 i december, men er stadig nede i meget lave niveauer.

Trods den lille stigning er indikatoren fortsat negativ, og ser man bort fra de 9,8 i december er der tale om det laveste niveau siden april 2009. Ikke desto mindre er det positivt, at vi nu har fået den første fremgang i forbrugertilliden siden juni sidste år.

En af de væsentligste poster på forbrugernes privatkonto er renteudgifter til boligen og på trods af at renterne er rekordlave, så vurderer danskerne, at den aktuelle økonomiske situation er dårligere end for et år siden.

Forbrugerne vurderer, at både familiens og Danmarks økonomiske situation i dag er dårligere end for et år siden. I forhold til til familiens økonomi er indekset i minus 3, mens indikatoren for hvordan Danmarks økonomiske situation er i forhold til for et år siden er i minus 20,6, oplyser Danmarks Statistik (DST).

Bliver dårligere

Forbrugerne forventer også, at Danmarks økonomiske situation vil være dårligere om et år, end den er i dag, hvor indikatoren er i minus 4,9.

Den gode nyhed er, at familien Danmark vurderer, at deres økonomi er bedre om et år, end den er i dag – indikatoren er 7,1. Gennemsnittet for denne indikator er for det seneste halve år 6, oplyser DST.

Frygten for ledighed er en afgørende parameter i, hvordan forbrugerne ser på egen og og dansk økonomi, og her spiller det ind, at forbrugerne for sjette måned i træk vurderer, at arbejdsløsheden vil være steget om et år sammenlignet med i dag, og indikatoren er nu på 26,1.

Gennemsnittet for denne indikator er for det seneste halve år 17,0 og trenden har været stigende i perioden.
borsen statistik bnt
*****||*****Danskerne ser fortsat kulsort på egne forbrugsmuligheder*****||*****Krisen i Europa har ramt den danske forbrugertillid. Indikatoren for forbrugertilliden steg til minus 7 i januar mod minus 9,8 i december, men er stadig nede i meget lave niveauer.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs