Økonomi
2 indlæg til denne artikel
Deltag i debattenFitch: Grækenland går statsbankerot
Relateret indhold
Tv indslag
Borsen.dk
Eksterne links
Fitch-direktør Edward Parker erklærer over for Bloomberg News den rødglødende græske økonomi insolvent.
Landet vil gå statsbankerot, da det højest sandsynligt ikke kan betale de 14,5 mia. euro i gæld, som forfalder den 20. marts.
Tæller som bankerot
De nuværende forsøg på at finde en løsning med de private investorer, der står til at skære rigtig dybt i værdien på deres græske statsobligationer, vil ligegyldigt hvad udløse definitionen bankerot hos Fitch.
"Den såkaldte private sektors involvering tæller for os som en bankerot. Det er helt klart en bankerot i vores bog," sagde Edward Parker ifølge Bloomberg News i dag i Stockholm.
Det store spørgsmål er p.t., hvor meget de private investorer med græske obligationer skal nedskrive deres værdipapirer med. Først lød procentsatsen på 50, men senest har markedet lagt op til 75-80 pct. i nedskrivninger.
Log ind og læs også ”Den græske krise stjæler dagsordenen på ny”
Hvidt flag
Fitch er forberedt på at se grækerne kippe med det hvide flag.
"Så det vil ikke være en overraskelse, når den græske statsbankerot finder sted, og vi regner med, at det på den ene eller anden måde vil ske snart," konstaterede Fitch-direktøren.
Han kopierer den tyske kansler Merkels udtalelse fra weekenden om, at den europæiske gældskrise vil være langvarig.
Mandag lød det fra verdens største obligationsfond, Pimco, at Grækenland vil gå konkurs.
Cheføkonom Christian Tegllund Blaabjerg fra FIH Erhvervsbank er overbevist om, at Grækenland får de 130 mia. euro i nødhjælp.
"Men det spørgsmål, man sidder tilbage med, er, om EU-landene vil smide Grækenland ud af euroen ved først givende lejlighed – det vil sige når de europæiske banker er i stand til at afskrive tabene på deres græske statsobligationer, eller man hælder til tilgivelse," skriver Christian Tegllund Blaabjerg.
Log ind og læs også ”Merkel lægger pres på europartnere”
Grækenland er de fakto konkurs og Ungarn er ved at indføre facistisk styre.
Frankrig er næste station.
Hvornr ramler det hele???
Grækenland er de fakto konkurs og Ungarn er ved at indføre facistisk styre.
Frankrig er næste station.
Hvornr ramler det hele??? Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
En statsbankerot behøver ikke nødvendigvis være en kæmpe katastrofe for Grækenland. At en bankerot ikke er verdens undergang, viser bl.a. lande som Argentina og Rusland, som har været igennem en statslig konkurs. Det har været positive erfaringer for begge lande.
Argentina stopp... Læs mere
En statsbankerot behøver ikke nødvendigvis være en kæmpe katastrofe for Grækenland. At en bankerot ikke er verdens undergang, viser bl.a. lande som Argentina og Rusland, som har været igennem en statslig konkurs. Det har været positive erfaringer for begge lande.
Argentina stoppede i december 2001 betalingerne på sin 140 milliarder dollar store udlandsgæld og devaluerede sin valuta. Kreditorerne anlagde sag og efter lange forhandlinger enedes Argentina med sine kreditorer og betalte 45 procent af den samlede gæld tilbage.
Argentina og Rusland havde deres egen valuta, som var bundet til dollaren. BÅDE RUSLAND OG ARGENTINA ER BLOMSTRET GEVALDIGT OP EFTER DERES STATSBANKEROT.
Der er to måder at lade sig narre på.
Den ene er at tro på det, der ikke er sandt;
den anden er at nægte at tro det, som er sandt." -
(Søren Kierkegaard, 1813 ? 1855)
Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Deltag i debatten
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Nyheder om Økonomi
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05




