Økonomi
2 indlæg til denne artikel
Deltag i debattenSvensk økonomi vokser med raketfart
Relateret indhold
Borsen.dk
Flere økonomer har spået, at fjerde kvartal ville trække ned i den samlede opgørelse for sidste år, idet både industriproduktionen og servicesektoren ifølge bl.a. Nordea udviklede sig svagere i årets sidste måneder.
Og sammenlignet med tredje kvartals stigning på 2,1 pct. isoleret set var der også tale om en tilbagegang til nu 1,2 pct. vækst på kvartalsbasis, men tallet var symptomatisk for den svenske økonomis styrke gennem 2010 stærkere end de 1,0 pct., Bloomberg-økonomerne havde spået.
Set på årsbasis er der fra fjerde kvartal 2009 til fjerde kvartal 2010 tale om en fremgang i økonomien på 7,3 pct. Det er en klar stigning fra tredje kvartal, hvor fremgangen lød på 6,9 pct. målt på årsbasis.
Til sammenligning stod det i går klart, at den danske vækst i fjerde kvartal 2010 beløb sig til 2,7 pct. på årsbasis.
Succes bider sig selv i halen
Svenskerne rider på en bølge af økonomisk optur takket være disciplineret offentligt forbrug - Sverige har EU's mindste budgetunderskud. Det har gjort det muligt for statsminister Fredrik Reinfeldt at sænke skatterne under den økonomiske krise og på den måde sikre et pænt rådighedsbeløb i de svenske familier, hvis forbrug derfor ikke har taget skade a la den danske.
Den svenske økonomi har få meget fart på, at Riksbanken siden juli 2010 har hævet renten fem gange og senest for et par uger siden gjorde det klart, at rentestigningerne vil komme i en lind - og stærkere end ventet - strøm det kommende halve år.
Renten i Sverige hedder nu 1,5 pct. og ventes at runde 2,5 pct., inden 2011 er omme for tæmme inflationen.
2011 er startet, hvor 2010 er sluttet - forbrugertilliden ligger markant over det historiske snit, og industriens tro på fremtiden er i top. Det sikrer beskæftigelsen i Nordens største økonomi, som ventes at fastholde høje vækstrater også i år.
Sverige havde aldrig rigtigt noget fald i boligpriserne under 2008-krisen, og sidenhen er de steget. Kvadratmeterpriserne i Stockholms ... Læs mere
Sverige havde aldrig rigtigt noget fald i boligpriserne under 2008-krisen, og sidenhen er de steget. Kvadratmeterpriserne i Stockholms innerstad er forøvrigt højere nu end de nogensinde var i Københavns Centrum på toppen af boblen.
Under opbygningen af en boligboble vil BNP-tal og offentlige budgetter se rigtigt pæne ud. Det er under den efterfølgende nedtur at man finder ud af, hvordan det rigtigt så ud.
Langt størstedelen af det svenske boligmarked er finansieret af det, som svarer til afdragsfrie 3 måneders flekslån. Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Det kunne Danmark lære meget af...tænk sig at man skal overveje at blive skatteflygtning til Sverige:)
Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
" Skattelettelserne har altså sparket ekstra til den svenske vækst, men det vigtigste har været, at der var styr på udgifterne. Derfor må man ikke tro, at svenskerne har trukket sig selv i gang bare ved hjælp af skattelettelser"
"Han understreger også, at rækkefølgen skal være rigtig, hvis skatten skal sættes ned.
- I Sverige har man ventet med at dele gaver ud, til man var sikker på, at der var noget at dele ud af. Og det er selvfølgelig problemet i dansk sammenhæbg, at man står overfor et finansieringsproblem, der først skal løses, siger Torben M. Andersen.
Han tilføjer, at de svenske skattelettelser har fået flere i beskæftigelse, men ikke i så høj grad, at de har været selvfinansierende. Derfor er der altså behov for andre penge til at finansiere en sækning af skatten."
kilde DR nyheder Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Deltag i debatten
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Nyheder om Økonomi
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05
-
25/05



