Økonomi

Overraskende stort plus på handelsbalancen
Foto : Colourbox

Overraskende stort plus på handelsbalancen

08-09-2010 09:36 Opdateret kl. 9.40 - Eksporten genvinder noget af det tabte terræn, og den danske handelsbalance er i et langt større overskud end ventet.

I juli var overskuddet på handelsbalancen således 8 mia. kr. mod 4,8 mia. kr. måneden før.

Markedet havde ventet et overskud på 4,5 mia. kr. ifølge nyhedsbureauet Bloomberg. 

Baggrunden for overskuddet i handlen med udlandet er, at eksporten af varer steg 5,2 pct., mens importen af varer faldt 0,6 pct. i forhold til juni, viser nye tal fra Danmarks Statistik.

Set over de seneste tre måneder er importen dog steget mere end eksporten, nemlig 7,3 pct. mod 5,7 pct. Det viser de sæsonkorrigerede tal, eksklusive skibe og fly mv.

"Konklusionen er således, at dansk eksport ser ud til at høste frugterne af den genopretning der har været i den globale økonomi, hvor især væksten i vores største samhandelsland Tyskland, er en signifikant bidragsyder," skriver Jes Asmussen, cheføkonom i Handelsbanken, i en kommentar til tallene.

Tak, Tyskland


Bag tallene ligger ikke mindst en stigning i eksporten til Tyskland.

Den i forvejen store eksport til Tyskland er således forøget med 7,3 pct. i de seneste tre måneder, mens der har været et fald i eksporten til Sverige på 4,2 pct. og Storbritannien på 1,8 pct.

Netop nedgangen i eksporten til Sverige er overraskende, mener chefanalytiker Jakob Legård Jakobsen, chefanalytiker hos Nykredit Markets.

"Det skyldes imidlertid en mindre opbremsning de seneste måneder efter en ganske stor stigning i begyndelsen af året – niveauet for eksporten er fortsat højt, og vi vurderer, at Sverige vil være et vigtigt marked for den danske eksport den kommende tid," skriver han i en kommentar.

Eksporten til EU-landene steg med 4,3 pct., mens den steg med hele 8,3 pct. til landene uden for EU. Især eksporten til Kina er bemærkelsesværdig. Her eksporterede Danmark for 34,4 pct. mere, hvilket ikke mindst er båret af bl.a. lægemidler, skriver Danmarks Statistik.

Størst import af halvfabrikata

I toppen af den danske import ligger forarbejdede varer, primært halvfabrikata, med en stigning på 16,6 pct. i de seneste tre måneder.

"Stigningen i importen kan mest henføres til ikke-EU-landene med 14,8 pct., mens importen fra EU-landene steg 4,6 pct. Kina skiller sig ud med en stigning på 26,4 pct., især pga. pc’er," forklarer Danmarks Statistik.
borsen statistik bnt
*****||*****Overraskende stort plus på handelsbalancen*****||***** Opdateret kl. 9.40 - Eksporten genvinder noget af det tabte terræn, og den danske handelsbalance er i et langt større overskud end ventet.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs