Økonomi

EU: Europa har overvundet den finansielle krise

EU: Europa har overvundet den finansielle krise

28-08-2010 08:30 Europa har klaret sig gennem den finansielle krise, hvor markedet frygtede, at Grækenland ville gå statsbankerot og hvor mørkemænd forudsagde euroens død.

Tilliden til den europæiske økonomi er genoprettet, siger EU-kommissionens handelskommissær Karel de Gucht ifølge Bloombeg News.

At EU og euroen igen er oven vande skyldes ifølge Karel de Gucht redningspakken på samlet 750 mia. euro til kriseramte sydeuropæiske lande og hjælpepakken på 110 mia. euro til Grækenland.

Dermed er tilliden genoprettet til de europæiske økonomier , der i maj måned stod over for den værste krise i 60 år.

Efter redningspakken til 750 mia. euro er euroen styrket i værdi over for dollar, og euroen er de seneste to uger blevet handlet i et spænd over for dollar på mellem 1,26665 dollar og 1,2875 dollar.

To dage efter redningspakken den 10. maj sagde storinvestoren Jim Rogers, at redningspakken til 750 mia. euro var ”endnu et søm i kisten” for euroen, og den 11. maj skrev Bank of Tokyo Mitsubishi, at hjælpepakken kun i ringe grad ville understøtte euroen.
borsen statistik bnt
*****||*****EU: Europa har overvundet den finansielle krise*****||*****Europa har klaret sig gennem den finansielle krise, hvor markedet frygtede, at Grækenland ville gå statsbankerot og hvor mørkemænd forudsagde euroens død.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs