Økonomi

USA’s vækst skrumper – privatforbruget i krise
Foto : Bloomberg

USA’s vækst skrumper – privatforbruget i krise

30-07-2010 14:38 (Opdateret kl. 15.06) Havde man satset på en positiv overraskelse i dagens to afgørende nøgletal fra USA, blev man slemt skuffet.

BNP-tallet for andet kvartal afslører en vækst på 2,4 pct. målt på årsbasis mod ventet 2,6 pct. Til gengæld blev væksten i første kvartal revideret op fra 2,7 pct. til 3,7 pct.

Ifølge Rasmus Gudum Sessingö ligger markedets fokus imidlertid knap så meget på de forgangne kvartalers væksttal, som på tiden der kommer.

"Iagttagernes fokus er dog i øjeblikket lidt længere fremme oven på de seneste tegn på opbremsning i aktiviteten i industrien, kombineret med tegn på at økonomien kan blive udsat for et nyt dyk på boligmarkedet. Således er de fleste enige om at der formentlig er allerede har været tale om en isoleret væksttop i 4. kvartal 2009 i denne omgang, og væksten er således allerede faldet de seneste to kvartaler," siger han i en kommentar.

Helt skidt ser det til gengæld ud for det amerikanske privatforbrug, der næppe kan komme meget længere ned, før det går helt i stå. 1,6 pct. lød væksten på her i andet kvartal, og det er en stor skuffelse for markedet, der havde sat næsen op efter en fremgang på 2,4 pct.

De europæiske aktier reagerer negativt på tallene, der også kan få stor betydning for humøret blandt investorerne i USA, når markedet her åbner om kort tid.
borsen statistik bnt
*****||*****USA’s vækst skrumper – privatforbruget i krise*****||*****(Opdateret kl. 15.06) Havde man satset på en positiv overraskelse i dagens to afgørende nøgletal fra USA, blev man slemt skuffet.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs